• rozwiń

Twój lot się opóźnił lub został odwołany? Należy ci się odszkodowanie

Ile wynosi odszkodowanie za opóźnienie lotu? Odtwórz: Ile wynosi odszkodowanie za opóźnienie lotu?
Foto: pixabay.com/CC0 Public Domain | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Za opóźniony lot należy się odszkodowanie | Video: Ile wynosi odszkodowanie za opóźnienie lotu?

Z powodu niedzielnego ataku na system teleinformatyczny LOT-u kłopoty z wylotem miało ponad tysiąc pasażerów. Warto pamiętać, że w przypadku znacznego opóźnienia w zaplanowanych wcześniej locie takim klientom należy się - zgodnie z prawem - odpowiednie odszkodowanie. Jak wysokie?

W przypadku opóźnienia lotu o co najmniej 5 godzin lub jego odwołania pasażer ma prawo domagać się zwrotu pieniędzy. Przysługuje mu też odszkodowanie. Zależy ono od długości opóźnienia i długości trasy lotu.

W zależności od długości planowanego lotu oraz opóźnienia możesz również mieć prawo do napojów, posiłków, komunikacji (np. bezpłatnej rozmowy telefonicznej), a w razie konieczności również do noclegu.

Ile dokładnie?

Jeśli chodzi o loty w obrębie Unii Europejskiej jeśli lot odbywał się na trasie o długości 1,5 tys. km lub krótszej należy się 250 euro. Jeśli trasa ma ponad 1,5 tys. km wówczas jest to 400 euro.

Jeśli z kolei chodzi o loty między lotniskiem w Unii Europejskiej a lotniskiem poza UE wówczas wysokość odszkodowania to: 1,5 tys. km lub mniej - 250 euro, 1,5 tys. - 3,5 tys. km - 400 euro i ponad 3,5 tys. km - 600 euro.

- Przyczyna opóźnienia nie ma większego znaczenia. Jeśli lot został opóźniony albo odwołany, pasażerom przysługują odpowiednie prawa. Te 250 czy 600 euro należą nam się niejako z automatu - podkreślił w TVN24 Biznes i Świat Sebastian Gościniarek z kancelarii BBSG Baca, Gościniarek i Wspólnicy Doradztwo Gospodarcze.

Jego zdaniem "sprawy dotyczące tych standardowych odszkodowań są zazwyczaj bardzo szybko rozpatrywane przez linie lotnicze". - Zazwyczaj na korzyść pasażerów. Gdybyśmy jednak domagali się jakiegoś większego odszkodowania, to droga sądowa pozostaje jedyną możliwą - dodał.

Atak i kłopoty

Do ataku na system teleinformatyczny PLL LOT doszło ok. godz. 16 w niedzielę. Jest to system naziemny, który odpowiada za ustawianie planów lotu, bez których nie odbędzie się żaden rejs, mimo gotowości maszyny i załogi. Problem został opanowany ok. godz. 21.

Utrudnienia dotknęły w sumie 1,4 tys. pasażerów. LOT poinformował o ataku na system teleinformatyczny Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Powiadomione zostały również ABW i policja. Wcześniej LOT odwołał 10 lotów, m.in. na linii Warszawa - Kraków, Wrocław, Rzeszów i Gdańsk, a także na trasach międzynarodowych.

Jak poinformowały linie, w związku z atakiem opóźnionych zostało też kilka rejsów europejskich. Pasażerami na lotnisku zaopiekował się Mobilny Zespół Opieki Pasażera.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane