• rozwiń
  • WIG20 2205.19 -0.31%
  • WIG30 2493.86 -0.25%
  • WIG 57939.84 -0.08%
  • sWIG80 11412.82 -0.35%
  • mWIG40 3668.38 +0.53%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:45

Dostosuj

Sejm nie zgodził się na wysłuchanie informacji premiera w sprawie rzekomej odprawy z banku

Sejm nie zgodził się na wysłuchanie informacji o odprawie premiera Odtwórz: Sejm nie zgodził się na wysłuchanie informacji o odprawie premiera
Sejm nie zgodził się na wysłuchanie informacji o odprawie premiera "Źródło: tvn24"

Sejm nie przyjął w środę wieczorem wniosku klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej, by premier Mateusz Morawiecki odniósł się do "ujawnionych w mediach informacji, dotyczących odprawy przyznanej mu z Banku BZ WBK".

Za uzupełnieniem porządku obrad Sejmu o informację premiera głosowało 171 posłów, 234 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu.

Tuż przed głosowaniem w tej sprawie poseł PO-KO Sławomir Nitras mówił: - Mamy do czynienia z sytuacją niebywałą. Mamy pierwszy raz od trzydziestu lat do czynienia z premierem, o którym nie wiemy, jakim dysponuje majątkiem. Premierem, który majątek ukrył. Premierem, który przed opinią publiczną ukrywa majątek.

"Żadna odprawa nie istnieje"

Wcześniej, w maju, w Sejmie Nitras wyjaśniał, że w książce byłego współpracownika Mateusza Morawieckiego znalazło się stwierdzenie, że premier "ma do uzyskania ze strony banku bonus za pracę w tym banku w kwocie kilku milionów złotych" i te pieniądze "czekają na odpowiedni moment" tj. prawdopodobnie chwilę, kiedy Morawiecki opuści publiczne stanowisko, co zwolni go z obowiązku publikowania oświadczeń majątkowych.

– Musimy dzisiaj wiedzieć, kto płaci polskiemu premierowi. Czy płaci mu państwo, czy płaci mu kwoty znacznie poważniejsze był jego pracodawca, który jest od jego decyzji dzisiejszych zależny – wyjaśniał Nitras.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, odpowiadając posłowi, podkreślił, że zawartość książki, na którą się powołuje poseł "w dużej części składa się z manipulacji, półprawd, a czasami całkowicie rozmija się z prawdą". Podkreślił, że już 10 maja Centrum Informacyjne Rządu (CIR) wydało stosowne oświadczenie w tej sprawie.

– Chciałbym jednoznacznie powiedzieć: nie ma żadnych warunkowych umów, one nie istnieją, podobnie jak odprawa żadna nie istnieje. Mało tego, powiem, że w umowie na podstawie której pełnił funkcję prezesa BZ WBK Mateusz Morawiecki nie było przewidzianej sytuacji, w której on rezygnując z funkcji prezesa ma otrzymać jakąś odprawę, po prostu nie było tego w ogóle przewidziane – podkreślił Dworczyk.

W majowym oświadczeniu CIR wyjaśniał, że "Mateusz Morawiecki nie otrzymał odprawy po odejściu ze stanowiska Prezesa Banku Zachodniego WBK". "Wszelkie informacje odnoszące się do stanu majątkowego Prezesa Rady Ministrów są umieszczone w publicznie dostępnych oświadczeniach majątkowych" - dodano.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Roni_B
Nie ma czegoś takiego w top managemencie jak odejście bez odprawy. Jakaś być musiała i to niemała...chyba że miał w kontrakcie że jak sam, to bez odprawy.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane