• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Połączy Polskę z Czechami. Sprawdź, kiedy pojedziesz drogą ekspresową

Dzień Grzeczności za Kierownicą. Sprawdź, co najbardziej denerwuje na drogach? Odtwórz: Dzień Grzeczności za Kierownicą. Sprawdź, co najbardziej denerwuje na drogach?
Dzień Grzeczności za Kierownicą. Sprawdź, co najbardziej denerwuje na drogach? "Źródło: TVN24 BiS"

Ostatni odcinek trasy ekspresowej S3 łączący Bolków z granicą z Czechami w Lubawce powstanie do 2023 roku - zadeklarował minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. W piątek skierowano do przetargu 31-kilometrowy odcinek tej trasy.

Szacowany koszt budowy ostatniego dolnośląskiego odcinka trasy S3 to około 3 mld zł. Inwestycja ma być finansowana z budżetu państwa oraz ze środków unijnych.

Dwa odcinki

W piątek podczas konferencji prasowej na placu budowy S3 pod Bolkowem, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk poinformował o skierowaniu do przetargu na budowę odcinka łączącego Bolków z granicą z Czechami.

- W przyszłym roku zostanie podpisana umowa na budowę tego odcinka, a w 2019 r. rozpoczną się prace. Zakładamy, że graniczny termin oddania tego fragmentu trasy do użytku to 2023 r. Wówczas to po stronie czeskiej powstanie droga ekspresowa, która połączy się z naszą trasą S3 - powiedział Adamczyk.

Budowa ostatniego fragmentu S3 na Dolnym Śląsku zostanie podzielona na dwa odcinki - z Bolkowa do Kamiennej Góry oraz z Kamiennej Góry do Lubawki. Łącznie to ponad 31 kilometrów trasy. - To bardzo trudny odcinek pod względem geologicznym, w jego ciągu powstaną w sumie cztery tunele - mówił Adamczyk.

Ważna trasa

Na Dolnym Śląsku obecnie budowany jest fragment trasy S3 łączący Nową Sól (Lubuskie) z Bolkowem. Całość tej inwestycji ma kosztować ponad 3 mld zł, a w całości odcinek powinien być przejezdny w 2018 roku.

Trasa S3 łączy wybrzeże Polski z paneuropejskimi korytarzami transportowymi. Prowadzi od zespołu portów morskich Świnoujście-Szczecin, wzdłuż zachodniej granicy kraju, przez ośrodki miejskie Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry, Zagłębie Miedziowe (Głogów, Lubin, Polkowice, Legnica) do południowej granicy z Czechami.

W piątek Adamczyk poinformował również, że za trzy miesiące do realizacji zostanie przekazany ostatni odcinek S3 na północy kraju. Chodzi o 35-kilometrowy fragment łączący Troszyn ze Świnoujściem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane