• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Odchodzi szef rady nadzorczej PGZ. Zarząd z nowymi członkami

Foto: Rafał Guz/PAP Foto: Tomasz Siemiątkowski odchodzi

Tomasz Siemiątkowski zrezygnował z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej - poinformował wiceszef MON Bartosz Kownacki. Siemiątkowski pełnił tę funkcję od 2013 roku. Rada powołała też dwóch nowych członków zarządu - Szczepana Rumana i Roberta Guta.

"Prof. T. Siemiątkowski zrezygnował z funkcji Przewodniczącego RN PGZ S.A. Dziękuję za owocną i dobrą współpracę i życzę Panu powodzenia" - napisał Kownacki na Twitterze.

Siemiątkowski był przewodniczącym rady nadzorczej PGZ od 2013 r. Jako jedyny członek tego gremium pozostał na stanowisku po ostatniej zmianie rządu. W przeszłości był członkiem rad nadzorczych m.in. PKO BP, PLL Lot i Polbanku.

Siemiątkowski to profesor Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest adwokatem, doktorem nauk ekonomicznych i doktorem habilitowanym nauk prawnych, członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego i senior partnerem w kancelarii Głuchowski Siemiątkowski Zwara. Pracował przy kilku nowelizacjach Kodeksu spółek handlowych i nad projektem "Konstytucji Biznesu".

W skład RN PGZ prócz Siemiątkowskiego wchodzą obecnie Konstancja Puławska (wiceprzewodnicząca), Piotr Sulewski (sekretarz, od grudnia 2015 r.) i Karol Tatara. W 2016 r. w radzie nadzorczej spółki zasiadał krótko ówczesny szef gabinetu politycznego ministra obrony Antoniego Macierewicza i rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.

Nowi

Zastępca dyrektora Biura Komunikacji i Promocji PGZ Łukasz Prus poinformował, że Ruman był wcześniej w Grupie dyrektorem Biura Strategii spółki. "Posiada także kilkuletnie doświadczenie w pracy na stanowiskach kierowniczych zdobyte poza PGZ. W Polsce i za granicą pracował w firmach doradztwa strategicznego. Uczestniczył również w procesach inwestycji, przejęć i budowy nowych przedsiębiorstw" - podał Prus.

Zaznaczył, że Ruman ukończył studia menadżerskie na IESE Business School w Barcelonie, w filadelfijskiej The Wharton School of the University of Pennsylvania, a także studia z zakresu ekonomii na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. "Aktywnie uczestniczy w działalności stowarzyszeń proobronnych, jest strzelcem sportowym" - podkreślił zastępca dyrektora.

Drugi nowy członek zarządu - Robert Gut jest ekspertem w dziedzinie bezpieczeństwa państwa, administracji oraz finansów publicznych - podał Prus. Obecnie jest wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Stoczni Remontowej "Nauta" w Gdyni.

"Posiada bogate doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania mobilizacją i uzbrojeniem, a także w obszarach zamówień publicznych, logistyki, bezpieczeństwa energetycznego oraz zabezpieczenia społecznego" - wyliczył.

Pracował m.in. w Urzędzie Ochrony Państwa, Kancelarii Prezydenta RP oraz Służbie Kontrwywiadu Wojskowego; ukończył studia ekonomiczne na Politechnice Radomskiej , a na Uniwersytecie Gdańskim zdobył tytuł Executive MBA. Prezydenta Andrzej Duda odznaczył go Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Zmiany w PGZ

W lutym 2017 r. prezesem PGZ został Błażej Wojnicz. Zastąpił Arkadiusza Siwkę, który kierował spółką od grudnia 2015 r., ale zrezygnował.

PGZ, utworzona w ramach konsolidacji przemysłu zbrojeniowego zapisanej w Strategii Rozwoju Systemu Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej z 2013 r., skupia ponad 60 spółek, w których pracuje 17,6 tys. osób; łącznie ma udziały w ponad stu spółkach i roczne przychody na poziomie 5 mld zł.

W skład PGZ wchodzą spółki należące dawniej do Polskiego Holdingu Obronnego, a także firmy spoza PHO z branży zbrojeniowej, stoczniowej, offshore, nowych technologii, finansów i nieruchomości, jak również wojskowe przedsiębiorstwa remontowo-produkcyjne.

Po wyborach w 2015 r. MON przejęło w imieniu Skarbu Państwa nadzór nad państwowymi spółkami zbrojeniowymi.

Zatrudniony w PGZ był również Bartłomiej Misiewicz:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane