• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Nie pędź, bo stracisz prawo jazdy. Sprawdź, co się zmienia

15.05 | Przekroczysz prędkość, możesz stracić prawo jazdy Odtwórz: 15.05 | Przekroczysz prędkość, możesz stracić prawo jazdy
Foto: Mandaty były nieskuteczne, pomoże odbieranie uprawnień? | Video: 15.05 | Przekroczysz prędkość, możesz stracić prawo jazdy

Jeśli przekroczysz prędkość o więcej niż 50 km/h stracisz prawo jazdy, a jeśli prowadzisz samochód po utracie uprawnień będzie to przestępstwo - to tylko niektóre zmiany w przepisach, które zaczną obowiązywać w najbliższy poniedziałek.

Przepisy zaproponowały Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości oraz Infrastruktury i Rozwoju. O kluczowych zmianach informuje w piątek MSW. Oto one:

1. Przekroczysz prędkość o więcej niż 50 km/h lub przewieziesz zbyt dużą liczbę pasażerów – stracisz prawo jazdy

Zgodnie z nowymi przepisami kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy zostanie odebrane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres, będzie przedłużony do 6 miesięcy. Jeśli kierowca w tym czasie i tak zdecyduje się wsiąść "za kółko", starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Aby je odzyskać trzeba będzie spełnić wszystkie wymagania stawiane osobom, które po raz pierwszy ubiegają się o prawo jazdy.

Na ten sam okres (3 miesięcy) uprawnienia do prowadzenia pojazdami utracą kierowcy, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób (przekraczającą liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym).

2. Surowe i nieuchronne kary dla pijanych kierowców

W nowych przepisach zaostrzono kary dla pijanych kierowców oraz tych, którzy pod wpływem alkoholu spowodowali wypadek drogowy. Okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów został wydłużony z 10 do 15 lat, minimalną karą będą 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z wysokimi karami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie stosował karę w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby, którą złapano po raz pierwszy oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł., dla recydywistów. Jeśli kierowca spowoduje wypadek drogowy pod wpływem alkoholu, nawiązka nie będzie mogła być mniejsza niż 10 tys. zł. Pieniądze uzyskane z tego tytułu będą przekazywane na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach.

3. Kierowanie bez uprawnień

Od 18 maja kierowcy, którzy będą prowadzili pojazd, pomimo tego że prawo jazdy zostało im wcześniej odebrane przez starostę popełnią przestępstwo. Będzie za to grozić grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. Do tej pory było to wykroczenie. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd będzie mógł także orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

4. Blokady alkoholowe w pojazdach

Nowe przepisy przewidują także możliwość zmiany przez sąd orzeczonego wcześniej zakazu prowadzenia pojazdów na konieczność posiadania blokady alkoholowej tzw. alkolocka w pojeździe. Z takiej możliwości będzie można skorzystać dopiero po upływie połowy zakazu, a w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat.

5. Zaostrzenie przepisów wobec "młodych kierowców"

Nowa ustawa wprowadza także zaostrzenie przepisów wobec młodych kierowców. Osoby, które w okresie 2 lat od uzyskania prawa jazdy dopuściły się jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (np. spowodowanie wypadku drogowego, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości) lub trzech wykroczeń polegających na spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kierowaniu w staniu po użyciu alkoholu lub przekroczeniu prędkości powyżej 30 km/h utracą prawo jazdy. Rozwiązanie to będzie obowiązywało do 3 stycznia 2016 r. Osoby, o których mowa, będą docelowo objęte nadzorem w ramach okresu próbnego przewidzianego w ustawie o kierujących pojazdami, mającego wejść w życie 4 stycznia 2016 r.

6. Usunięcie pojazdu

W ustawie wprowadzono także nowy przypadek, kiedy pojazd zostanie obligatoryjnie usunięty z drogi na koszt jego właściciela. Przepis ten odnosi się do sytuacji, gdy pojazdem kierowała osoba nieposiadająca stosownego uprawnienia, czyli osoba, która go nie uzyskała, bądź której zostało ono cofnięte w drodze decyzji administracyjnej. Pojazd zostanie usunięty z drogi także w przypadku, gdy kierowała nim osoba formalnie posiadająca stosowne uprawnienie, lecz której uprzednio zatrzymano dokument prawa jazdy, np. w związku z przekroczeniem liczby 24 punktów.

Funkcjonariusz będzie mógł odstąpić od usunięcia pojazdu tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy możliwe będzie przekazanie go osobie znajdującej się w nim i posiadającej uprawnienie do kierowania tym pojazdem. Przepis, o którym mowa, z oczywistych względów nie będzie miał zastosowania w sytuacji, gdy kierujący pojazdem legitymuje się pokwitowaniem za zatrzymany dokument prawa jazdy, uprawniającym go do kierowania pojazdem.

Dużo ostrzej

To nie jedyne zmiany w przepisach w ostatnim czasie. W połowie kwietnia zaczęło obowiązywać rozporządzenie podwyższające niektóre grzywny za wykroczenia.

Najważniejsze zmiany dotyczą kwestii związanych z parkowaniem w miejscach z zakazem lub w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Przykładowo kierowca, który zaparkuje na "kopercie" dla osób niepełnosprawnych i będzie się przy tym bezprawnie posługiwać kartą parkingową wystawioną dla osoby niepełnosprawnej, może dostać mandat w wysokości do 1000 zł. Za samo posługiwanie się w nieuprawniony sposób taką kartą grozi 300 zł mandatu, za parkowanie na "kopercie" lub miejscu zastrzeżonym - 800 zł.

Wzrosła też wysokość mandatów dla kierowców m.in. ciężarówek, którzy albo wjadą na ulicę z zakazem wjazdu dla ciężarówek lub złamią zakaz dotyczący wjazdu pojazdów o masie większej niż określona w zakazie. Dotąd można było za to wykroczenie dostać mandat w wysokości 350 zł, teraz będzie to 500 zł.

Ustalona została również wysokość mandatów za brak "odblasków" - do 100 zł. Chodzi o obowiązek używania takich elementów, w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, przez pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu i poza obszarem zabudowanym (chyba że jest to chodnik lub droga przeznaczona wyłącznie dla pieszych - red.). Obowiązek taki wprowadziła pod koniec sierpnia nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym.

100 zł za brak kasku ochronnego zapłacić muszą nie tylko motocykliści i motorowerzyści, ale też kierowcy czterokołowców, czyli m.in. quadów. Stuzłotowy mandat będą mogli też dostać za przewożenie pasażera bez kasku. Taka sama kara grozi rodzicom, którzy bez uprawnień, będą przewozić dzieci coraz popularniejszym wózkiem rowerowym.

Uregulowane zostały też kwestie dotyczące mandatów dla nietrzeźwych rowerzystów. Wynika to ze zmiany w przepisach z października 2013 r., zgodnie z którymi "kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi - red.) lub pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu" nie jest przestępstwem, a wykroczeniem. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, nietrzeźwy rowerzysta będzie mógł zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł; natomiast za stan po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila - red.) grozić będzie od 300 do 500 zł mandatu. Podobne kary mają być stosowane w przypadku osób pod wpływem "środków działających podobnie do alkoholu".

Jakie mandaty?

Obecnie parlament pracuje też nad nowymi stawkami mandatów za przekroczenie prędkości. Według projektu mają być one ustalane procentowo, na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z ubiegłego roku (według GUS). Oto symulacja wysokości mandatów:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (14)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
amisiek
Tylko nie napisali ze wyłączeni sa z tego sedziowie prokuratorzy celebryci poslowie lekarze senatorowie ich sie prawo nie ima
 • 7
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
rogro
A gdzie równość i sprawiedliwość społeczna????? Co jeśli jeden kierowca zarabia 1300zł, a inny 10000zł miesięcznie??? Czemu wysokość mandatu jest dostosowana do zarobków posłów?
 • 4
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Krzysztof R
Toż to na podstawie średniej krajowej te mandaty są wyliczone,to chyba sprawiedliwie.Tylko ta średnia trochę nie tak liczona i z realnymi zarobkami ma niewiele wspólnego.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
waldemaro1
Nie dowcipkuj...skoro tak mało zarabia i jeździ samochodem,to nie ma prawa go stać na alkohol,a poczęstunków może odmawiać...proste??? Im wyższe kary finansowe,tym lepiej,wreszcie będą płakać i płacić,a jak nie,to do pierdla i tyle...słuszne prawo!
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Krzysztof R
Przekroczenie do 10 km/h? A gdzie błąd pomiarowy urządzenia? Czy może jeździmy już za wolno i możliwość 'mandatowania" się kończy? MSW stworzyło ustawę? To zupełnie jakby wilki tworzyły ustawę dotyczącą ochrony owiec.
 • 8
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
podr0zn1k
Chodzi o przekroczenie do 10 km/h po odjęciu tego błędu statystycznego, tak się robi również w Holandii. Jedziesz np. 62 km/h na obszarze zabudowanym, korekta wynosi 3 km/h a na mandacie jest 59 km/h.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
lucjan_wis
a gdzie jakieś nowe prawa dla kierowców?
 • 2
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
WB1
Loading...
WB1
 • 4
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane