• rozwiń

Temat: Gospodarka

Galerie zapłacą nowy podatek. Budżet ma zyskać ponad 27 miliardów złotych

Najważniejsze zmiany w podatkach Odtwórz: Najważniejsze zmiany w podatkach
Najważniejsze zmiany w podatkach "Źródło: tvn24bis.pl"

Właściciele biurowców, galerii handlowych, czy hipermarketów od 1 stycznia 2018 roku zapłacą tzw. minimalny podatek od nieruchomości komercyjnych. Budżet państwa zyska na tym 27,5 miliarda złotych w 10 lat.

Daniną tzw. podatku minimalnego zostaną objęci właściciele nieruchomości komercyjnych (chodzi m.in. o biura, centra handlowe i domy towarowe), których obiekty są warte ponad 10 mln złotych.

Ile?

Stawka podatku od takich nieruchomości wyniesie 0,035 proc. od nadwyżki wartości początkowej powyżej wspomnianych 10 mln zł i będzie naliczana co miesiąc. W skali roku właściciele np. galerii handlowych zapłacą łącznie 0,42 proc. podatku.

Jeśli więc nieruchomość będzie warta np. 11 mln zł, to podatek trzeba będzie zapłacić od nadwyżki, czyli 1 mln zł, co daje 4,2 tys. zł.

Z ustawy wynika, że podatku nie zapłacą właściciele nieruchomości komercyjnych posiadających np. samodzielny sklep, czy butik, którego wartość nie przekracza 10 mln zł. Danina nie będzie też naliczana w przypadku, kiedy nieruchomość jest wykorzystywana wyłącznie lub w głównym stopniu przez podatnika. Mowa np. o firmach, które mają własne biurowce i same wykorzystują większość ich powierzchni.

Po co?

Według szacunków Ministerstwa Finansów około 65 proc. właścicieli takich nieruchomości skutecznie unikało płacenia podatku dochodowego nie wykazując żadnych dochodów lub w kwocie nieadekwatnej do skali i rodzaju prowadzonej działalności.  Celem ustawy jest uszczelnienie systemu. Dzięki nowym regulacjom budżet państwa ma zyskać przez dekadę 27,5 mld złotych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (9)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ram
Loading...
ram
Właściciele biurowców podatek przerzucą na firmy wynajmujące powierzchnie , a firmy przerzucą w zwyżce cen na klientów. Galerie przerzucą podatek na sklepy, a sklepy w cenach na klientów. Ten podatek w rezultacie zapłacę ja, Pan , Pani , a nawet dziecko ze swojego kieszonkowego - to my w rezultacie wyjmiemy z portfeli te 27mld zł !
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
AntyKonus
Kto to mówił o nie podnoszeniu podatków , i jeszcze będa zamkniete w niedziele . Geniusze pisowscy w natarciu , w tym kraju to najlepiej nic nie robic tylko zapisywac sie do dojnej zmiany a kasa sama będzie spływała
  • 2
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane