• rozwiń

W tych godzinach nie polecisz. Od niedzieli cisza nocna na Lotnisku Chopina

Wild: Warunkiem powodzenia CPK jest zamknięcie Lotniska Chopina Odtwórz: Wild: Warunkiem powodzenia CPK jest zamknięcie Lotniska Chopina
Wild: Warunkiem powodzenia CPK jest zamknięcie Lotniska Chopina "Źródło: TVN24 BiS"

Od niedzieli na Lotnisku Chopina w Warszawie obowiązuje cisza nocna. Nowe przepisy wprowadziły zakaz wykonywania startów i lądowań we wszystkich dniach tygodnia między 23:30 a 5:30.

Wyjątkiem są loty państwowe, wojskowe, ratownicze czy też sytuacje kryzysowe. Na lotnisku mogą też lądować samoloty opóźnione z przyczyn niezależnych od przewoźnika.

- Wprowadzenie ciszy nocnej na warszawskim Lotnisku Chopina zapewni mieszkańcom jego okolic spokojny sen, a port ma szansę bardziej wykorzystać swoją przepustowość - tłumaczył na początku prac na projektem dyrektor portu Mariusz Szpikowski.

Pierwsze w Polsce

Warszawskie lotnisko jako pierwsze w Polsce zdecydowało się na taki krok. "Core night" obowiązuje już jednak między innymi na lotniskach we Frankfurcie, Monachium, Paryżu-Orly, Brukseli, Hamburgu oraz Zurichu.

- Inicjatywa jest koniecznością. Lawinowo wzrasta liczba operacji lotniczych i pasażerów podróżujących z Lotniska Chopina. Wzrasta też liczba operacji nocnych. W związku z tym musimy podjąć środki zaradcze - mówił Mariusz Szpikowski na wrześniowej konferencji prasowej.

Dotychczas na Lotnisku Chopina liczba operacji planowanych w ciągu nocy była regulowana przy wykorzystaniu Systemu Quota Count. Umożliwia on koordynację rozkładów lotów linii lotniczych z uwzględnieniem parametrów akustycznych samolotów oraz obowiązujących limitów hałasu w środowisku w porze nocnej.

Warszawskie lotnisko jest największym portem w Polsce. Port w 2017 roku obsłużył 15,7 mln pasażerów. W 2016 roku z tego lotniska skorzystało 12,8 mln podróżnych, o 14,5 procent więcej niż w 2015.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane