• rozwiń

Od kwietnia remont dłuższej drogi startowej Lotniska Chopina

Od kwietnia remont dłuższej drogi startowej Lotniska Chopina
Foto: Wikipedia (CC BY SA 2.0)/ Marcin Latka Foto: Od kwietnia remont dłuższej drogi startowej Lotniska Chopina

Z powodu prac konserwacyjno-remontowych od 1 kwietnia przez prawie miesiąc zamknięta będzie dłuższa droga startowa na warszawskim Lotnisku Chopina - poinformował p.o. rzecznika portu Cezary Pytlos. Starty i lądowania wykonywane będą na krótszej drodze położonej na osi Ursynów - Ursus.

Dłuższa droga startowa o długości ok. 3700 metrów zamknięta zostanie od 1 kwietnia br. W tym czasie wszystkie starty i lądowania samolotów odbywać się będą na drugiej, krótszej drodze o długości 2800 metrów.

- Od 1 kwietnia rozpoczynamy prace konserwacyjno-remontowe, polegające na rowkowaniu jednej z dróg startowych, tej dłuższej. Ta skomplikowana operacja techniczna umożliwi szybsze odprowadzenie wody z pasa startowego. W konsekwencji zwiększy to dostępność i bezpieczeństwo wykonywanych operacji lotniczych w czasie dużych opadów deszczu - tłumaczy p.o. rzecznika Lotniska Chopina.

Nowe zasady

Podkreślił, że inwestycja wynika z nowych regulacji Unii Europejskiej dotyczących lotnisk, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa i dostępności operacyjnej europejskich portów.

- Maszyny 1 kwietnia wchodzą na dłuższą drogę startową, w tym czasie nie będą się na niej odbywać żadne operacje lotnicze. Dodatkowo od 15 kwietnia będziemy modernizować skrzyżowanie dwóch dróg startowych (dłuższej i krótszej) oraz rampy przy pasach startowych. Na czas prowadzenia tych prac nie będą się odbywały żadne operacje lotnicze od północy do piątej rano. Zakończenie prac zaplanowane jest 28 kwietnia tego roku - powiedział Pytlos.

Dodał, że z powodu prac konserwacyjno-remontowych władze lotniska zmuszone będą zamknąć dłuższą drogę startową. Spowoduje to większy ruch lotniczy nad Ursynowem.

- Inwestycja realizowana będzie jeszcze przed szczytem sezonu przewozowego. W kwietniu panują bowiem odpowiednie warunki pogodowe konieczne do właściwego prowadzenia prac budowlanych. W tym czasie nastąpi również niewielka ingerencja w rozkłady przewoźników lotniczych operujących z Lotniska Chopina - dodał.

Jaki koszt?

Według szacunków portu, prace remontowe mają wynieść kilka mln zł.

Warszawskie lotnisko jest największym portem w Polsce, obsługuje ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce. Lotnisko jest głównym portem dla PLL LOT. Oprócz naszego przewoźnika latają tu takie linie, jak m.in.: Lufthansa, British Airways, Air France, KLM, Brussels Airlines, Turkish Airlines, Emirates. W ubiegłym roku port obsłużył 12,8 mln pasażerów. Szacuje się, że w 2017 r. obsłuży 14 mln pasażerów.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane