• rozwiń

Temat: Motoryzacja

Nowe odcinki dróg będą wkrótce objęte opłatami. Sprawdź listę

Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego? Odtwórz: Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego?
Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego? "Źródło: tvn24bis.pl"

Kolejne 360 kilometrów dróg zostanie od 9 lipca objętych opłatami viaTOLL - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Jan Krynicki. Będą one wprowadzone między innymi na dużych fragmentach drogi krajowej 50 oraz drogi krajowej 92 oraz trasach ekspresowych.

System elektronicznego poboru opłat  viaTOLL obowiązuje na wybranych odcinkach polskich dróg. Płaci je każdy kierowca pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Opłaty ponoszą też kierowcy autobusów niezależnie od ich masy.

Od 9 lipca do mapy płatnych tras dołączą odcinki o łącznej długości ok. 360 kilometrów zlokalizowane w 6 województwach: lubelskim, lubuskim, łódzkim, mazowieckim, podlaskim i wielkopolskim. Wśród nich znajdą się fragmenty dróg ekspresowych S8 (16 km w okolicach węzła Mężenin) i S19 (9 km w okolicach Lublina) oraz dróg krajowych o numerach 24, 50 i 92.

Do opłat włączone zostaną  136 km drogi DK50, m.in. na odcinkach Kuznocin-Guzów, Chudolipie– Dębówka, w okolicach węzła Brok. W systemie znajdzie się 145 km drogi DK92, m.in. na odcinkach Boczów- Poźrzadło, Łowicz- Kuznocin, Sochaczew-Warszawa i w okolicach Łowicza. Zostanie włączone do viaTOLL 53 km drogi DK24 na odcinku Pniewy - Skwierzyna.


Łącznie od 9 lipca w systemie viaTOLL będzie 3,66 tys. km dróg.

Jakie przychody

- Od początku istnienia viaTOLL, czyli od 2011 roku do końca maja br., z tytułu opłat do Krajowego Funduszu Drogowego wpłynęło 7,92 mld złotych - powiedział Krzysztof Gorzkowski z firmy Kapsch Telematic Services (operator viaToll).

Najbardziej "dochodową" drogą jest autostrada A4, która od grudnia 2016 do maja 2017 roku "przyniosła" ponad 221 mln zł. W tym samym czasie droga ekspresowa S8 "wniosła" 125,87 mln zł, a autostrada A2 - blisko 93 mln zł.

Gorzkowski przyznał, że najwięcej opłat poprzez viaTOLL wnoszą polscy kierowcy. - To jest 85 procent wszystkich przychodów - wskazywał, zwracając uwagę, że opłaty od kierowcy z wszystkich krajów "byłego Związku Radzieckiego to zaledwie 9 procent".

Opłaty za użytkowanie dróg, wnoszone poprzez viaTOLL, nie ulegają zmianom.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Zdzichu123
Za obiecanki trzeba płacić a najprościej to zedrzeć z kierowcy !
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane