• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Od dziś nowe prawa jazdy. Sprawdź, co się zmieni

Niemcy zdają egzaminy na prawo jazdy w Polsce Odtwórz: Niemcy zdają egzaminy na prawo jazdy w Polsce
Niemcy zdają egzaminy na prawo jazdy w Polsce "Źródło: TVN Turbo"

Od 4 marca wydawane prawa jazdy nie mają adresu zamieszkania posiadacza, nie trzeba będzie więc ich wymieniać w przypadku zmiany miejsca pobytu lub administracyjnej zmiany ulicy.

Brak miejsca zamieszkania na nowych prawach jazdy to duża oszczędność dla kierowców, koszt wymiany prawa jazdy to bowiem 100 zł.

Maksymalnie na 15 lat

Zgodnie z nowym prawem, wszystkie dotychczas wydane prawa jazdy będą nadal ważne do czasu wskazanego na nich terminu. Dokumenty te nie podlegają obowiązkowej wymianie, nawet w przypadku zmiany umieszczonego na nich adresu zamieszkania.

Warto dodać, że w chwili wejścia w życie nowego prawa jazdy nie jest konieczna jego wymiana, choć ostatecznie nikogo to nie ominie. Nawet posiadacze bezterminowego prawa jazdy będą zmuszeni w latach 2028-33 do obowiązkowej wymiany uprawnień.

Wydawane od 4 marca nowe dokumenty będą miały maksymalny okres ważności 15 lat.

Dane w systemie

Od 1 października 2018 roku kierowcy nie muszą wozić dowodu rejestracyjnego i OC, bo dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Uprawnione służby podczas kontroli sprawdzą zatem dane w systemie informatycznym.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tych dokumentów. Do tej pory dokument był zatrzymywany fizycznie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane