• rozwiń

Związki zawodowe dla wszystkich. Nawet tych bez etatu

Pracownicy na „śmieciówkach” mogą być w związkach zawodowych Odtwórz: Pracownicy na „śmieciówkach” mogą być w związkach zawodowych
Pracownicy na „śmieciówkach” mogą być w związkach zawodowych "Źródło: TVN"

Wykonujący pracę na podstawie umów cywilnoprawnych samozatrudnieni, a nawet wolontariusze i stażyści od 1 stycznia 2019 roku będą mogli wstąpić do związku zawodowego.

 

Na mocy nowych przepisów wszystkie osoby wykonujące pracę zarobkową zyskają uprawnienia niezbędne do wykonywania działalności związkowej, jak możliwość zwolnienia od pracy zawodowej na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności czy szczególną ochronę działaczy związkowych przed rozwiązaniem lub niekorzystną zmianą umowy.

Ustawa wprowadza też podwyższone progi reprezentatywności. Dla zakładowych organizacji związkowych progi te podwyższono z 7 do 8 proc. dla organizacji wchodzących w skład Rady Dialogu Społecznego i ich organizacji członkowskich oraz z 10 do 15 proc. dla pozostałych organizacji.

Nowe przepisy wprowadzają ponadto m.in.: mechanizmy ochronne na wypadek nierównego traktowania innych niż pracownicy członków związku z powodu ich przynależności związkowej; możliwość uwzględnienia innych niż pracownicy osób wykonujących pracę zarobkową w liczbie osób warunkującej uzyskanie uprawnień zakładowej organizacji związkowej, jeżeli osoby te świadczą pracę przez co najmniej 6 miesięcy na rzecz pracodawcy objętego działaniem tej organizacji; możliwość uwzględnienia osoby należącej do kilku organizacji związkowych działających u danego pracodawcy tylko jako członka jednej, wskazanej przez tę osobę organizacji związkowej.

Pracodawcy krytykują

Ustawę pozytywnie oceniał szef Solidarności Piotr Duda. - Mamy z czego się cieszyć, ponieważ zrealizowane zostały ważne postulaty związku zawodowego. Prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych przysługuje teraz osobom wykonującym pracę zarobkową, nie tylko pracownikom na umowach o pracę, a to oznacza objęcie tysięcy osób m.in. na umowach-zleceniach, gdy wstąpią do związku zawodowego, obroną związku – mówił po podpisaniu ustawy przez prezydenta.

Krytycznie ustawę oceniała Konfederacja Lewiatan. Zdaniem przedstawicieli pracodawców przepisy zwiększą koszty utrzymania etatów związkowych i czynią ustawę o związkach zawodowych jeszcze bardziej skomplikowaną.

"Ustawa rozstrzygnęła, że prawo zrzeszania się i tworzenia związków zawodowych nie tylko przysługuje pracownikom, ale innym osobom pozostających w niepracowniczym stosunku zatrudnienia, tj. zleceniobiorcom, samozatrudnionym, a nawet wolontariuszom" – zaznaczono.

Wśród niewielu korzystnych zmian – oceniała Konfederacja – wymienić można zakaz podwójnego członkostwa i mechanizm weryfikacji liczebności związku przez PIP.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
gen zdrady
Proponuję zacząć zakładać związki zawodowe w firmach jednoosobowych, wtedy właściciel- pracodawca- związkowiec- przewodniczący związku...nie będzie musiał pracować (jak niejaki Duda) i nie będzie mógł być zwolniony.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane