• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Bezpłatna komunikacja i system skuterów elektrycznych. Kurort na Mazurach kusi turystów

Eksperci o sprzedaży samochodów elektrycznych Odtwórz: Eksperci o sprzedaży samochodów elektrycznych
Eksperci o sprzedaży samochodów elektrycznych "Źródło: TVN24 BiS"

Od 1 lipca w Giżycku i okolicach mieszkańcy i turyści będą mogli korzystać z bezpłatnej komunikacji publicznej. W wakacje samorząd planuje uruchomić także pilotażowy system skuterów elektrycznych i rowerów. Wszystko po to, by ograniczyć ruch samochodów.

Jak poinformował burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz, od 1 lipca w mieście Giżycku i gminie wiejskiej będzie można korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacji publicznej. Bezpłatne autobusy będą wozić mieszkańców i turystów. Darmowy transport będzie dostępny nie tylko w wakacje, ale i po sezonie, bo do końca roku.

- Chcemy zmienić przyzwyczajenia mieszkańców i turystów, którzy zamiast wsiadać do prywatnych samochodów będą mogli korzystać z miejskiej komunikacji zbiorowej. Chodzi o ograniczenie ruchu samochodów prywatnych oraz odciążenie parkingów w mieście, które w sezonie są zapełnione. Promujemy zdrowy i ekologiczny styl życia - wyjaśnił burmistrz Iwaszkiewicz.

Chodzi także o ograniczenie problemów komunikacyjnych spowodowanych zamykaniem dla ruchu kołowego mostu na Kanale Łuczańskim.

Mieszkańcy i turyści będą mogli skorzystać z kilkunastu linii autobusowych, ponieważ w rozkładzie jazdy są autobusy jeżdżące po gminie miejskiej jak i wiejskiej Giżycka. Zatem turyści, którzy będą wypoczywać pod Giżyckiem zamiast dojeżdżać samochodem do miasta, także skorzystają z darmowych autobusów.

Nie tylko autobusy

Aby zapewnić lepsze przemieszczanie się po mieście władze planują uruchomienie w wakacje pilotażowego programu elektrycznych skuterów i rowerów. Będą one udostępniane przy pomocy aplikacji.

Bezpłatna komunikacja miejska w Giżycku będzie kosztować budżet samorządu dodatkowo 80 tys. zł. W całym roku budżetowym samorząd wydaje na komunikację publiczną około 400 tys. zł - podały władze miasta.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane