• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Polska ziemia w rękach cudzoziemców. Będzie większa kontrola

Polska ziemia w rękach cudzoziemców. Będzie większa kontrola
Foto: Shutterstock Foto: W latach 1990-2015 cudzoziemcy uzyskali ponad 25 tys. zezwoleń na nabycie nieruchomości gruntowych o łącznej powierzchni ponad 52 tys. ha

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji będzie uzyskiwać pełniejsze informacje o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców - zdecydował Senat. Nowe przepisy poszerzają katalog nadsyłanych przez notariuszy dokumentów i zakładają objęcie nim – oprócz aktów notarialnych – także aktów poświadczenia dziedziczenia wraz z protokołem dziedziczenia. Teraz nowe przepisy trafią do podpisu prezydenta. Mają obowiązywać już od stycznia 2017 roku.

Za przyjęciem bez poprawek nowelizacji ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców głosowało 77 senatorów, a ośmiu wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciw.

Przygotowana przez MSWiA nowelizacja jest konsekwencją zaleceń NIK po kontroli sprzedaży z lat 2011-2013 nieruchomości rolnych Skarbu Państwa. W raporcie tym NIK oceniła, że obowiązujące przepisy "są niewystarczające do zapewnienia pozyskiwania pełnej informacji i dokumentacji o powyżej opisanych transakcjach z udziałem cudzoziemców, a co się z tym wiąże - uniemożliwiają one prawidłowe prowadzenie rejestrów MSW".

W latach 1990-2015 cudzoziemcy uzyskali ponad 25 tys. zezwoleń na nabycie nieruchomości gruntowych o łącznej powierzchni ponad 52 tys. ha.

Nieruchomości cudzoziemców

Dzięki ustawie szef MSWiA będzie mógł uzyskiwać pełniejsze informacje o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Nowe przepisy poszerzają katalog nadsyłanych przez notariuszy dokumentów i zakładają objęcie nim – oprócz aktów notarialnych – także aktów poświadczenia dziedziczenia wraz z protokołem dziedziczenia.

Chodzi także o umowy zbycia udziałów, akcji lub ogółu praw i obowiązków z podpisami notarialnie poświadczonymi, na mocy których cudzoziemiec nabył lub objął udziały, akcje lub ogół praw i obowiązków w spółce handlowej będącej właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości położonych w Polsce.

Przed nowelizacją szef MSWiA uzyskiwał te informacje wyłącznie od notariuszy i z sądów. Posiadanie pełnych danych w tej sprawie zależy w dużej mierze od terminowości przesyłania dokumentów.

Tylko w latach 2011-2013 ujawniano blisko 1300 przypadków nieterminowego przekazania aktów notarialnych. W 2014 r. i 2015 r. odnotowano natomiast odpowiednio: 449 i 318 takich przypadków.

Zezwolenie na transakcję

Ustawa przewiduje ponadto, że organy administracji publicznej będą musiały przesyłać MSWiA ostateczne decyzje administracyjne, na podstawie których cudzoziemiec nabył nieruchomość. Dzięki temu resort spraw wewnętrznych ma uzyskać pełniejszą wiedzę o transakcjach z udziałem cudzoziemców i - w przypadku stwierdzenia naruszenia ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców - umożliwić szybszą reakcję.

Zgodnie ze znowelizowaną, pochodzącą z 1920 roku ustawą o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, takie zakupy wymagają zezwolenia, które wydawane jest przez szefa MSWiA, jeżeli sprzeciwu nie wniesie minister obrony, a w przypadku nieruchomości rolnych - również minister rolnictwa.

Nowe regulacje, z wyjątkiem jednego przepisu, wejdą w życie 1 stycznia 2017 r.

Z najnowszego sprawozdania MSWiA wynika, że w 2015 r. cudzoziemcy nabyli w Polsce 460 hektarów ziemi. To ponad dwa razy mniej niż rok wcześniej, kiedy sprzedano im 1 tys. ha.

 

Jak dobrze sprzedać mieszkanie? Zdradzają agenci nieruchomości:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
SEBBAX
hahaha - super prostą rzeczą jest nabycie spółki prawa handlowego posiadającej nieruchomość - tak to działa i nikt nie zawraca sobie głowy zezwoleniami.
zaczyna się od założenia spółki, gdzie cudzoziemiec ma 49% udziałów, a następnie odkupuje resztę...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Soosie
Polska jest i chce zostac w EU, polacy moga kupowac ziemie i nieruchomosci w krajach Unii.
Inne prawa dla polakow inne dla cudzoziemcow w Polsce.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
wcześniej ograniczenia dotyczyły gruntów rolnych powyżej 5000 m2 - dziś nawet Polacy z dziada pradziada nie mogą kupić sobie hektara ziemi rolnej ... nie było ograniczeń jeśli chodzi o mieszkania czy domy na działkach do 5000 m2.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane