• rozwiń

Chcą jeszcze niższego wieku emerytalnego. "Prognozy są straszne"

Andrusiewicz: zachęcam do odwiedzenia doradcy emerytalnego Odtwórz: Andrusiewicz: zachęcam do odwiedzenia doradcy emerytalnego
Andrusiewicz: zachęcam do odwiedzenia doradcy emerytalnego "Źródło: tvn24"

Obywatelski projekt ustawy zakładający obniżenie wieku emerytalnego dla rolników do 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn ma trafić do Sejmu. Jak poinformowano, pod wnioskiem o powołanie komitetu w sprawie inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie zebrano już 12 tys. podpisów.

Na konferencji prasowej w Sejmie lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że osoby związane z PSL zawiązały komitet obywatelski, który zebrał kilkanaście tysięcy podpisów pod wnioskiem o powołanie komitetu obywatelskiego, który przedstawi inicjatywę ustawodawczą przewidującą obniżenie wieku emerytalnego dla rolników.

- My jako PSL będziemy wspierać oczywiście tę akcję - zadeklarował.

Inicjatywa rolników

Przewodniczący komitetu obywatelskiego, rolnik z Wielkopolski Janusz Maćkowiak podkreślił, że celem komitetu jest obniżenie wieku emerytalnego dla rolników.

- Chcemy, żeby rolnik szedł na emeryturę w wieku: mężczyzna 60 lat, kobieta 55 lat. Oczywiście zachowując to, że musi być to 30 lat okresu składkowego - zaznaczył.

Poinformował, że komitet zebrał już 12 tys. podpisów pod wnioskiem.

- I myślimy, że Sejm Rzeczpospolitej rozpatrzy pozytywnie ten projekt - podkreślił Maćkowiak.

Według Dariusza Suszyńskiego z Komitetu podniesienie wieku emerytalnego dla rolników o 5 lat doprowadza do sytuacji, w której "często będą musieli oni pracować do samej śmierci na swoim gospodarstwie".

- Prognozy niestety są straszne. Rolnictwo w całej Europie się starzeje. W Polsce ten proces będzie lada moment postępował szybciej - zaznaczył.

Poseł PSL Mieczysław Kasprzak powiedział, że podpisy pod wnioskiem są zbierane we wszystkich częściach kraju.

Wcześniej na emeryturę

Według inicjatorów projektu zmian "utrzymanie przez rolników uprawnienia wcześniejszego przechodzenia na emeryturę jest zasadne ze względu na trudny, wyczerpujący oraz nieregularny charakter pracy rolniczej, wymagającej określonego trybu życia".

1 października w życie weszły przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. ZUS spodziewa się, że w ostatnim kwartale tego roku na emeryturę może przejść ok. 331 tys. osób.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
strykasia
przepraszam, a jak rolnik osiągnie wiek 60 lat to nie będzie w swoim gospodarstwie pracował? A jak nie ma syna czy córki, który dziedziczy gospodarstwo, to co, sprzedaje czy nadal pracuje???? No, kuźwa, ciągle mało. Składek prawie nie płacą, podatków nie płacą, teraz mamy ich utrzymywać od 55 r.ż!!!
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
tokmada
Nie dość, że płacą ŚMIESZNE pieniądze jako swoją "składkę" w KRUS-ie, to jeszcze chcą szybciej dostać emeryturkę Z NASZEJ WSPÓLNEJ KASY?
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Lapigrosz9012
PSL rolników wiek emerytalny podniósł do 67 lat. Wtedy brak bylo interwencji rolnikow. Teraz Kamysz chce by wiek byl 55 i 60 lat. Organizuje podpisy obudzil sie. Za PO bylo ok a teraz be.
  • 1
  • 2
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane