• rozwiń

Pomoc dla "frankowiczów", obniżenie wieku emerytalnego. Obietnice wyborcze pod lupą eksperta

"Świat", 15.05 Odtwórz: "Świat", 15.05
Foto: TVN24BiŚ | Video: TVN24 BiS Foto: Andrzej Sadowski był gościem "Świata" | Video: "Świat", 15.05

- To nie są propozycje, to są tylko hasła. Zwłaszcza że przed nami druga tura wyborów i można operować tylko na poziomie haseł. Nie poznaliśmy natomiast żadnych szczegółów po jednej i drugiej stronie - podkreślił Andrzej Sadowski z Centrum im. Adam Smitha. W programie "Świat" ekonomista ocenił niektóre obietnice wyborcze kandydatów na urząd prezydenta.

Propozycje Dudy

Obniżenie wieku emerytalnego

Zdaniem Sadowskiego takie postulat da się sfinansować tylko "pod jedynym warunkiem". - Że gospodarka zostanie odblokowana i wtedy sfinansuje krótszy wiek emerytalny. W tym momencie jest to trudne do wyobrażenia, aby zwiększyć wypłaty emerytalne - powiedział gość programu "Świat".

Jego zdaniem "wszystko wskazuje, że w najbliższym czasie emerytury będą niższe, bo radykalnie spadły wpływy z ZUS-u, choćby ze względu na emigrację sporej części naszego społeczeństwa".

500 zł na drugie dziecko

- Należy pamiętać, że polskie rodziny funkcjonują nie dlatego, że dostają ulgi, tylko dlatego, że pracują. Problemem pierwotnym jest praca, a nie taka, czy inna ulga - zauważył ekonomista. Zdaniem Sadowskiego, "system ulg jak widać jest nie do końca efektywny, chociaż doraźnie można uzyskać wzrost liczby dzieci w Polsce".

W tym względzie - jak ocenia ekspert - wadliwy jest także system edukacji, który powinien w jak największym stopniu pomagać w wyborze kierunku studiów, który zapewni późniejsze znalezienie pracy.

Kwota wolna od podatku

Jak powiedział gość "Świata", "problemem nie jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku, tylko radykalne uproszczenie systemu, wówczas oszczędności mogą być po stronie rządu o wiele większe". - Stać nas na to od dawna, bo jak pokazano ostatnio badanie dotyczące ściągalności w Polsce podatków na tle innych krajów - ocenił. - W Polsce fundamentalnym problemem jest skomplikowany i zły system podatkowy - dodał.

Bezpłatne przedszkola

Według Sadowskiego "nie ma bezpłatnych przedszkoli, bo i tak płacą za to rodzice". - Jak politycy mówią, że coś jest bezpłatne, to jest wciskanie ciemnoty ekonomicznej, bo rząd nie ma własnych pieniędzy, tylko te, które zabierze obywatelom w ten, czy inny sposób - ocenił.

Propozycje Komorowskiego

Według Andrzeja Sadowskiego takie programy jak choćby propozycje urzędującego prezydenta były realizowane w Polsce przez wiele lat "z bardzo ograniczonym efektem". - Z tego względu, że praca musi powstawać organicznie w gospodarce, a nie da się sztucznie ani administracyjnie stworzyć miejsc pracy - powiedział Sadowski.

Innowacyjność

Sadowski podkreślił, że "dzisiaj w Unii prowadzona jest poważna debata na temat efektywności wszelkich programów wspierania innowacyjności i okazuje się, że te wszystkie ulgi niespecjalnie sprawiły, iż Unia Europejska w tym zakresie zrównała się ze Stanami Zjednoczonymi".

"Świat" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 20.20

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane