• rozwiń
  • WIG20 2342.93 +0.93%
  • WIG30 2681.86 +0.97%
  • WIG 60845.22 +1.08%
  • sWIG80 11911.59 +0.38%
  • mWIG40 4044.38 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:24

Dostosuj

Temat: Podatki

Nowoczesna odsłania karty. "PIT, CIT i VAT po 16 procent"

Nowoczesna odsłania karty. "PIT, CIT i VAT po 16 procent" Odtwórz: Nowoczesna odsłania karty. "PIT, CIT i VAT po 16 procent"
Foto: PAP/ Rafał Guz | Video: tvn24 Foto: Ryszard Petru podczas konwencji programowej Nowoczesnej | Video: Nowoczesna odsłania karty. "PIT, CIT i VAT po 16 procent"

PIT, CIT i VAT po 16 procent - to jeden z głównych elementów programu Nowoczesnej, przedstawionego w sobotę na warszawskiej konwencji programowej tego ugrupowania przez Ryszarda Petru.

Trzy zasady, wokół których zbudowany jest program Nowoczesnej, to: wolność, sprawiedliwość i przejrzystość - mówił Petru.

- Jeśli chodzi o wolność gospodarczą, chcemy przywrócić zasadę, która obowiązywała na początku polskiej transformacji i była przyczyną naszego sukcesu: to, co nie jest zabronione, jest dozwolone - oświadczył.

Zasada sprawiedliwości, dodał, ma być realizowana poprzez hasło: "Polska bez uprzywilejowanych grup". Podstawą zasady przejrzystości mają być "proste, jasne, przejrzyste podatki". - Proponujemy 16 proc. PIT, 16 proc. CIT, 16 proc. VAT, czyli trzy razy 16 - mówił lider Nowoczesnej.

Przykład Kanady

W swym dwudziestominutowym wystąpieniu Petru rozwinął podstawowe hasła programowe.

Przekonywał, że "sukces Polski to sukces przedsiębiorców", ale tym przedsiębiorcom "od lat jest coraz trudniej". Główny problem to sprzeczne, niejasne, skomplikowane i szybko zmieniające się prawo.

- W samym 2014 roku powstało 10 tysięcy stron nowego prawa gospodarczego, gdyby chcieć to przeczytać ze zrozumieniem, trzeba by czytać codziennie po 3,5 godziny - podkreślał. - Sama ustawa o podatku PIT była zmieniana od początku 220 razy - dodał.

- Uprośćmy radykalnie przepisy podatkowe, zlikwidujmy biegunkę legislacyjną, to nie może być tak, że rząd chwali się, że przyjął ileś tam ustaw - apelował.

Zdaniem Nowoczesnej przy stanowieniu prawa powinna być wprowadzona zasada taka jak obowiązuje w Kanadzie: "one be in, one be out" - wprowadzenie jednego nowego przepisu powoduje uchylenie dwóch starych.

- Nie może być tak, że wprowadzenie nowych przepisów powoduje jeszcze bardziej skomplikowane prawo" - przekonywał Petru. "Dzięki temu uprościmy życie obywatelom, obywatel przestanie być petentem - dodawał.

Według Petru same firmy szacują, że tego typu działania dałyby im szanse na większe przychody o 10 procent.

Bez emerytur i przywilejów związkowych?

Poza tym, według lidera Nowoczesnej, "Polska sprawiedliwa to Polska bez przywilejów emerytalnych i przywilejów dla związków zawodowych".

Dlatego Nowoczesna proponuje skończyć z wcześniejszymi emeryturami, bo - jak mówił Petru - "wszyscy dokładamy się do wcześniejszych emerytur". - Nie ma powodu, by PSL cały był na KRUS-ie - przekonywał.

Stąd propozycja, by "każdy nowo rozpoczynający pracę górnik nie miał wcześniejszej emerytury, a każdy nowo rozpoczynający rolnik nie był w KRUS, tylko w ZUS". Miałoby to obowiązywać już od 2016 roku. - Jeśli uważasz, że to nie fair, to nie idź do tej pracy - mówił Petru.

Trzeba też skończyć, zdaniem Nowoczesnej, z przywilejami dla związków zawodowych. - One się całkowicie oderwały od rzeczywistości, te centrale związkowe, lewitują na ostatnich miejscach wypasionych hoteli - mówił Petru, wzbudzając aplauz sali.

Zdaniem lidera Nowoczesnej "centrale związkowe nie reprezentują pracowników, reprezentują tylko siebie i własne interesy". W samym PKP, dodał, związki kosztują 30 milionów zł. - Pytanie, czy nam się lepiej od tego jeździ? - zaznaczył.

Zmiany w podatkach

Zapewniał też, że proponowana przez Nowoczesną zasada 3 razy 16 bilansuje się, w przeciwieństwie do zgłaszanej kiedyś przez PO zasady 3 razy 15.

- System podatkowy jest niejasny, nieprzejrzysty, a Ministerstwo Finansów traktuje przedsiębiorców jako tych, na których można tylko zyskać dodatkowe dochody - przekonywał Petru.

Najbardziej poszkodowane, według niego, są w sprawach podatkowych małe firmy. - Parę miesięcy temu Ministerstwo Finansów napisało instrukcję do urzędów skarbowych w Polsce, że mają kończyć kontrolę sukcesem. Wiecie, co to jest sukces? - mówił.

Wzbudzając salwy śmiechu na sali przywoływał też obecne absurdy w VAT. - Jeśli kupujemy sedes z montażem, płacimy 8 proc. VAT, bez montażu 23 proc. Szafa bez deski z tyłu - 8 proc., ale z deską, 23 proc. - wymieniał.

Z kolei w przypadku kawy i ciastka, kawa ma stawkę 23 proc., a ciastko 8 proc. "Ale jak zrobimy z tego zestaw, to możemy zapłacić 8 proc." - powiedział Petru. - Dodatkowo kawa podana w filiżance ma inny VAT niż ta w tekturce. Ciekawe, czy premier Ewa Kopacz i pani Beata Szydło mają świadomość tych różnic? - dodał.

Wprowadzenie proponowanego przez Nowoczesną systemu podatkowego, przyznał Petru, spowoduje likwidację wszystkich ulg podatkowych. "Dziś jednak większość ulg skierowanych jest do osób najbogatszych" - argumentował. Zamiast tego pomoc społeczna powinna być skierowana tylko do tych, którzy najbardziej potrzebują - zaznaczył.

Dzięki proponowanej przez Nowoczesną zasadzie, mówił Petru, "nie będzie już kombinowania na VAT". Z kolei 16- procentowy CIT spowoduje, że firmy będą skłonne więcej inwestować i będą dzięki temu bardziej konkurencyjne za granicą. Liniowy 16-procentowy PIT będzie miał natomiast kwotę wolną, co będzie korzystne dla najmniej zarabiających.

- Dzisiaj Polska jest krajem, gdzie jest największy odsetek firm państwowych. Czy o to nam chodziło? Czy o to nam chodziło, żeby firmy państwowe dzisiaj przyznawały Jarosławowi Kaczyńskiemu tytuł człowieka roku? - mówił Petru.

- To, co my proponujemy jest odważne, możliwe do realizacji, to nie są gruszki na wierzbie - przekonywał. - Nie wszystko jest może popularne, ale jeśli ktoś dziś proponuje tylko popularne rozwiązania, to one są nierealne - dodał.

Przekonywał, że ci, którzy są dziś w Sejmie nic nowego już nie wymyślą. - Jeśli ktoś zgłasza pomysły po 8 latach rządzenia, to znaczy, że ściemnia, trzeba było część tych pomysłów wcześniej zrealizować - mówił. - Jeśli PiS dziś rozdaje miliardy, to mówi nieodpowiedzialnie, bo celem Jarosława Kaczyńskiego nie jest wcale naprawa gospodarki, jego celem jest osobista zemsta - dodał.

- Dzisiaj trzeba polskim przedsiębiorcom pomóc, trzeba uprościć polskie prawo, żeby było przejrzyste i zrozumiałe, nikt za nas tego nie zrobi - zakończył Petru.

Kongres wyborczy

W konwencji programowej Nowoczesnej wzięli też udział znani przedsiębiorcy i eksperci gospodarczy, m.in. Andrzej Blikle i Stanisław Gomułka.

Wszystkie propozycje będą podsumowywane już 26 września na kongresie wyborczym Nowoczesnej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (32)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
saneka
od 2005 roku głosowałem na PO, obiecywali obywatelskie państwo, obiecywali podatek liniowy, obiecywali Trybunał Stanu dla Kaczyńskiego i Ziobry, została tragikomedia po Donaldzie Tusku, zostaje teraz Petru z nadzieją że zachowa twarz godną polityka
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
michalm12345
jak na bazarze co z tego ze on powie 3 razy 16 jak jut nie chodzi o 3 razy 16 bo tego nigdy nie wprowadzi tak samo jak tusk gadał 3 razy 15 tylko o glos wyborczy
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Jasiek Wędrowniczek
A niech mi pan wyjaśni skąd partia której nie ma posiada kasę na pana duże bilbordy w każdym mieście? Kukiza nie było na to stać , Korwina także a pana tak. I jak sobie odpowiemy na to pytanie to zapytajmy w jakim to środowisku kręcił się pan przez ostatnie lata ? Czy nie jest to grupa która od 25 lat decyduje o zmianach w Polsce ?
 • 3
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Wojtala44
Wejdź na stronę partii, to się przekonasz skąd mają pieniądze. System drobnych, dobrowolnych wpłat od sympatyków.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
FFF
Loading...
FFF
Sam wpłaciłem im pare groszy. Na Palikota nie dał bym grosza, ale na szansę jakiejś zmiany tak.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
faceroll
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
pająk9876
Czyli to wszystko za co płacimy mniej niż 23 % zdrożeje. Więc zdrożeje żywność a stanieją samochody czyli jak zawsze poprawić bogatym dokopać biednym brawo!!!!!!!!
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
marcinRe
Niekoniecznie, bo stanieje paliwo i energia, a to są składniki cen wszystkich produktów na rynku.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane