• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Od grzywny po więzienie. Sprawdź, czy nieświadomie nie popełniasz przestępstwa

Nieświadome przestępstwa. Czego nie powinniśmy robiuć, bo jest nielegalne? Odtwórz: Nieświadome przestępstwa. Czego nie powinniśmy robiuć, bo jest nielegalne?
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Ściąganie filmu z sieci i otwieranie cudzych listów to złamanie prawa | Video: Nieświadome przestępstwa. Czego nie powinniśmy robiuć, bo jest nielegalne?

Otworzenie cudzych listów, publikacja w sieci zdjęć, których nie jesteśmy autorem oraz podsłuchiwanie innych osób. O nieświadomych przestępstwach, czyli o tym, czego nie powinniśmy robić, bo jest nielegalne opowiadała w TVN24 BiS adwokat Eliza Kuna.

1. Publikowanie zdjęć

Warto pamiętać, że umieszczenie w sieci zdjęcia, którego nie zrobiliśmy i które jest chronione prawem autorskim jest poważnym naruszeniem prawa. - Może to rodzić konsekwencje na polu prawa karnego, jak i konsekwencje cywilne, czyli odszkodowawcze - tłumaczy Kuna.

Co innego, jeżeli dane zdjęcie pobraliśmy np. w banku zdjęć. - Osoby, których wizerunek jest zamieszczany, wyrażają zgodę, żeby to zdjęcie było dalej powielane i upowszechniane. Wtedy wiadomo, że możemy je wykorzystywać do publikacji - wyjaśnia.

2. Ściąganie filmów

Już samo posiadanie kopii nielegalnego oprogramowania lub filmu jest złamaniem prawa. - Trzeba jednak pamiętać o tym, że organy ścigania mają pełne ręce roboty, szukając prawdziwych przestępców, a nie takich, którzy przypadkowo znaleźli się w posiadaniu jednego filmu, który jest skopiowany. Kara raczej nam za to nie grozi - uspokaja Kuna.

Zaznacza jednak, że sytuacja może wyglądać dla nas zupełnie inaczej, jeżeli wielokrotnie pobieramy z sieci filmy np. za pomocą tzw. torrentów. Radzi więc, aby miłośnicy filmów i seriali korzystali z tzw. streamingu, czyli odtwarzania filmów online. Wówczas żadna kara nam nie grozi - zapewnia.

3. Otwieranie cudzych listów

Poważnym naruszeniem prawa karnego jest także przeczytanie listu, który nie jest zaadresowany do nas. - Tajemnica korespondencji jest chroniona od wielu lat. Jeżeli list był zaadresowany wprost do innego adresata, a my go otworzyliśmy, to mogą nam grozić konsekwencje karne - ostrzega gość TVN24 BiS.

Jak dodaje, widełki są bardzo szerokie: od kary grzywny przez ograniczenie wolności do pozbawienia wolności. - Jeżeli jednak takie naruszenie zdarzyło nam się po raz pierwszy, to nikt do więzienia nas nie wsadzi - zastrzega adwokat.

4. Podsłuchiwanie i nagrywanie

Wielu rodziców podsłuchuje lub nagrywa opiekunki do dzieci, aby mieć większą kontrolę nad tym, co robią nianie, kiedy ich nie ma w domu. - Takie zachowanie jest legalne, jeżeli poinformujemy o tym nianie. Oczywiście nie możemy upubliczniać tego dalej, ale możemy wykorzystywać do własnych celów - tłumaczy Kuna.

Innym przykładem są postępowania rozwodowe.  - Często szukamy winy drugiego współmałżonka i próbujemy go na czymś przyłapać. Jeżeli się uda i wykorzystamy nagranie w sądzie. to jest to miecz obosieczny. Być może wygramy sprawę rozwodową, ale ten winny małżonek założy nam sprawę karną o nielegalne podsłuchiwanie czy nielegalnie nagrywanie. Wyroki karne w takich sprawach stwierdzają wprawdzie winę, ale uważają, że ten cel wyższy, jakim jest zasada współżycia społecznego, przemawiał za tym, aby nagrać tę osobę. W takich sytuacjach sądy odstępują od wymierzania kary - mówi Kuna.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
prorok czy co
Mam monitoring w swoim domu. Chcę i mogę nagrywać wszystko co się dzieje w środku. Wiedzą o tym domownicy. Nagrania są tylko i wyłącznie dla mojego i rodziny bezpieczeństwa. Nigdy nikomu nie pokazywane. Jeśli nawet i tu urzednicy i prawnicy wsadzają swoje brudne myśli i łapska to mam to w głębokim nieposzanowaniu.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane