• rozwiń
  • WIG20 2184.35 -0.19%
  • WIG30 2509.19 -0.32%
  • WIG 56561.79 -0.18%
  • sWIG80 11621.76 -0.27%
  • mWIG40 3894.19 -0.62%

Ostatnia aktualizacja: 2019-05-17 17:15

Dostosuj

Złodziej ukradł tożsamość? Prawnik radzi, jak nie płacić rat cudzego kredytu

Klienci banków zagrożeni wykorzystaniem danych bez ich wiedzy Odtwórz: Klienci banków zagrożeni wykorzystaniem danych bez ich wiedzy
Foto: tvn24 Foto: Zaciągnięcie kredytu czy pożyczki oznacza wpisanie obywatela do Biura Informacji Gospodarczej i konieczność zapłaty kolejnych rat | Video: Klienci banków zagrożeni wykorzystaniem danych bez ich wiedzy

Masowe pobranie danych z bazy PESEL grozi ich wykorzystaniem bez naszej wiedzy. Jak zauważa Dominik Lubasz, prawnik specjalizujący się w ochronie danych osobowych, wszystko potem zależy od szybkości działania i naszej reakcji. Z kolei PKO BP uspokaja, że sama informacja na temat danych personalnych "nie jest wystarczająca do zaciągnięcia zobowiązania".

Dominik Lubasz, prawnik specjalizujący się w ochronie danych osobowych tłumaczył, że jeśli  złodziej wykorzysta nasze dane do zaciągnięcia pożyczki czy kredytu, należy skierować się do prokuratury i Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Jak wskazuje, jeśli wniosek nie został złożony przez nas, to mamy instrumentarium wynikające z Kodeksu cywilnego, w którym możemy uchylić się od skutków cudzego oświadczenia woli.

- Po drugie, jeśli nie jest złożone oświadczenie w naszym imieniu, to do ważnej czynności prawnej nie dochodzi. Jeśli uda się w toku tego postępowania dowieść, że nie zostały wykorzystane nasze dane zgodnie z naszą wolą i wiedzą, to nie ma zobowiązania do zwrotu pożyczki - tłumaczył.

Kredyt czy pożyczka

Zaciągnięcie kredytu czy pożyczki oznacza wpisanie obywatela do Biura Informacji Kredytowej i konieczność zapłaty kolejnych rat. Ofiara kradzieży danych może tego uniknąć lub próbować to wyjaśnić.

- Wszystko zależy od szybkości postępowania i naszej reakcji. Jeśli już to będzie miało miejsce, to po zakończonym postępowaniu mamy możliwość prostowania naszych danych kredytowych w BIK.
Wizyta komornika musi być poprzedzona procedurą sądową - przypomina ekspert.

Lubasz dodaje, że bez naszej wiedzy czy udziału nie może dojść do sytuacji, w której będziemy zobowiązani do zwrotu pożyczki bez postępowania cywilnego.

- Nasze portfele są bezpieczne z tego punktu widzenia, że są instrumenty prawne, które pozwalają na zagwarantowanie czynnego udziału w postępowaniach.

Kontrola banku

Banki również zwracają szczególną uwagę na potencjalne wykorzystanie danych bez wiedzy klientów.

- Klienci, którym udzielane są kredyty w PKO Banku Polskim, zależnie od potrzeb, sprawdzani są w wielu źródłach. Przede wszystkim monitorujemy naszą wewnętrzną bazę danych, w której są informację, o wszystkich zaciągniętych w Banku zobowiązaniach. Sprawdzamy też informację znajdujące się w Biurze Informacji Kredytowej, Krajowym Rejestrze Długów, w Bankowym Rejestrze (prowadzonym przez ZBP) oraz InfoMonitorze i Rejestrze Dłużników ERIF. Dzięki dokładnemu sprawdzeniu potencjalnych kredytobiorców, możemy zminimalizować ryzyko kredytowe, a tym samym obniżyć cenę pożyczki -  podaje Roman Grzyb, ekspert PKO BP w informacji dla tvn24bis.pl

I dodaje, że wszystkie dane osobowe administrowane przez PKO Bank Polski są bezpieczne.

- Zwracamy uwagę, że osoba ubiegająca się o produkt o charakterze kredytowym, musi przedstawić oryginalny dokument tożsamości, co oznacza, że sama informacja na temat danych personalnych, nie jest wystarczająca do zaciągnięcia zobowiązania - podkreśla ekspert PKO BP.

Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, będzie 29 sierpnia gościem programu "Fakty po Faktach" o godz. 19.26 w TVN24.

Wyciek danych z systemu ewidencji ludności PESEL:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Macc
Najskuteczniej jest mieć jakiś relatywnie niewielki dlug w BIK. Zlodziej nie bedzie na pewno splacac BIK, a kredytu żadnego z wpisem w BIK nie dostanie. Kropka.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
gdyby wszystkie banki i instytucje finansowe tak kontrolowały osoby przed zaciągnięciem zobowiązań - nie byłoby żadnych afer itd. przypomnę z takich większych SKOK Wołomin... może tam troszkę inna forma była - ale też nikt nie sprawdzał firm, które brały kredyty pod zastaw bezwartościowych gruntów.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
prorok czy co
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane