• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Nowy zarząd Tauronu wypełni rządowy plan? Chce kupić Brzeszcze

Nowy zarząd Tauronu wypełni rządowy plan? Chce kupić Brzeszcze Odtwórz: Nowy zarząd Tauronu wypełni rządowy plan? Chce kupić Brzeszcze
Foto: PAP | Video: TVN24 BiS Foto: Nowy zarząd Tauron Polska Energia potwierdza zainteresowanie nabyciem aktywów kopalni Brzeszcze | Video: Nowy zarząd Tauronu wypełni rządowy plan? Chce kupić Brzeszcze

Nowy zarząd Tauron Polska Energia potwierdza zainteresowanie nabyciem aktywów kopalni Brzeszcze i deklaruje chęć powrotu do rozmów na ten temat ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń (SRK). W przetargu na zakup aktywów liczy się już tylko spółka celowa Tauronu – RSG.

SRK, która w środę zawiesiła prowadzone z nią negocjacje, teraz chce je wznowić jak najszybciej.

Oświadczenie zarządu

- Po analizie przebiegu dotychczasowych prac nad przejęciem aktywów KWK Brzeszcze, w tym zaawansowania negocjacji mających na celu ustalenie warunków kupna zakładu, deklarujemy wolę dalszych rozmów - powiedział, cytowany w przesłanym PAP komunikacie, nowy prezes Tauronu Jerzy Kurella, który zastąpił odwołanego w czwartek przez radę nadzorczą Dariusza Luberę.

- Liczymy, że SRK jest gotowa do szybkiego wznowienia negocjacji. Mamy nadzieję również, że do stołu negocjacyjnego usiądzie strona społeczna - dodał prezes.

Zgodnie ze strategią korporacyjną grupy Tauron – w najbliższych latach powinien zwiększyć się udział własnego paliwa w produkcji energii elektrycznej i ciepła. Obecnie do Tauronu należą dwie kopalnie: Janina w Libiążu i Sobieski w Jaworznie, które dostarczają ponad 40 proc. potrzebnego spółce paliwa.

Rządowy plan ratunkowy

Kopalnia Brzeszcze to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej - wydzielony z niej i przejęty przez SRK – zgodnie ze styczniowym porozumieniem pomiędzy rządem a związkami zawodowymi.

W maju Tauron podpisał list intencyjny ws. ewentualnego nabycia części aktywów tego zakładu, 4 sierpnia określił jednak warunki brzegowe - jednym z nich było ogłoszenie przetargu. Zarząd Tauronu zaznaczył również m.in., że przed ostatecznym kupnem aktywów SRK powinna przeprowadzić ich restrukturyzację.

Wstępne oferty w przetargu na sprzedaż aktywów kopalni Brzeszcze, ogłoszonym w sierpniu przez SRK, złożyły: Węglokoks Kraj, spółka celowa Tauronu - RSG i należąca do Michała Sołowowa FTF Columbus. Węglokoks Kraj i FTF Columbus wycofały się z postępowania. Ta ostatnia spółka ma przystąpić do RSG, w której udziały obejmie też Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego i ZEW Niedzica.

Rozmowy kontynuowano więc wyłącznie z RSG. Tydzień temu SRK, informując o przedłużeniu negocjacji, oceniła, że trudno uznać ofertę spółki celowej Tauronu za "respektującą interes Skarbu Państwa". Rozmowy z tym podmiotem, jak poinformowano, będą jednak kontynuowane w trosce o los górników z kopalni Brzeszcze i ich rodzin.

Przerwane negocjacje

W środę wieczorem SRK poinformowała o przerwaniu negocjacji z RSG, tłumacząc to koniecznością przeprowadzenia dodatkowych analiz ekonomicznych i prawnych oraz konsultacji. W czwartek - na krótko przez ogłoszeniem zmian w zarządzie Tauronu - przedstawiciele Tauronu i RSG wyrazili zaskoczenie zawieszeniem negocjacji. W ich ocenie to niezrozumiała decyzja, która stanowi zagrożenie dla podpisania umowy.

- Jeszcze dzisiaj chcemy ustalić zasady powrotu do rozmów. Widać, że obydwie strony chcą, by właściwe negocjacje zostały wznowione jak najszybciej i mamy nadzieję, że właśnie tak się stanie - powiedział w piątek PAP rzecznik SRK Witold Jajszczok.

Według mediów to właśnie zakup kopalni Brzeszcze jest tłem czwartkowych zmian w zarządzie Tauronu. - Rynek ocenił decyzję resortu skarbu jednoznacznie jako karę za postawienie zaporowych warunków przy kupnie od SRK kopalni Brzeszcze - napisała piątkowa "Rzeczpospolita".

Czym się zajmuje?

Tauron Polska Energia zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem oraz drugim sprzedawcą i wytwórcą energii elektrycznej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane