• rozwiń

Zmieni się system orzekania o niepełnosprawności

Niepełnosprawne dzieci w Polsce. Debata kobiet w TVN24 BiS Odtwórz: Niepełnosprawne dzieci w Polsce. Debata kobiet w TVN24 BiS
Niepełnosprawne dzieci w Polsce. Debata kobiet w TVN24 BiS "Źródło: TVN24 BiS"

Do końca czerwca ma się zakończyć przegląd polskiego systemu orzecznictwa dotyczącego niezdolności do pracy - poinformowała profesor Gertruda Uścińska, szefowa międzyresortowego Zespołu do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy.

W lutym premier Beata Szydło powołała prezes ZUS na przewodniczącą Międzyresortowego Zespołu do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy. Zespół ma wypracować nowy system orzecznictwa w Polsce. W zespole zasiadają przedstawiciele m.in. PFRON, ministerstwa zdrowia, obrony narodowej oraz KRUS.

Prof. Uścińska zapowiedziała w rozmowie z PAP, że najprawdopodobniej 23 czerwca zespół będzie dyskutował nad specjalnym raportem ws. orzecznictwa w Polsce. - Raport będzie stanowił diagnozę stanu prawnego, diagnozę organizacyjną, zasad orzecznictwa, kosztów - wyjaśniała.

Zaznaczyła, że nad raportem pracuje grupa ekspertów. - Jesteśmy na dobrym poziomie zaawansowania, ustalenia tego, co w tej chwili w Polsce mamy. Mamy zróżnicowanie systemy, które wymagają większego zintegrowania i skoordynowania - mówiła prof. Uścińska.

Zwróciła uwagę, że przegląd systemu orzecznictwa jest szeroki. - To jest nie tylko przegląd zasad orzekania dla różnych systemów, to jest także przegląd, jak te systemy są zorganizowane, jeżeli chodzi liczbę osób obsługujących te systemy, kosztów wydawanych orzeczeń, problemów z ustaleniem tego kosztu - mówiła prezes ZUS.

Prof. Uścińska zwróciła uwagę, że kolejnym etapem prac zespołu będzie opracowanie nowych propozycji dotyczących zmian w systemie orzecznictwa. - Po drugim etapie będziemy pracować nad założeniami do nowej propozycji. To mamy zrobić do końca roku, tak, aby projekt regulacji prawnych powstał na początku przyszłego roku - przypomniała.

Prezes ZUS oceniła, że system orzecznictwa w Polsce jest zbyt zróżnicowany. - Jest rozproszony. Wymaga co najmniej daleko idącego uporządkowania - uważa.

W kwietniu "Gazeta Wyborcza" informowała, że po zmianach w systemie orzecznictwa każdy będzie miał wpis "zdolny do pracy". Będzie też wskazanie, w jakim zakresie nadaje się do dalszej aktywności, czyli co jeszcze może robić np. pracować przy komputerze, ale nie fizycznie.

Elżbieta Rafalska nie potwierdziła tych informacji. - W kwestii zmian w systemie orzekania o niepełnosprawności nic nie jest przesądzone; do wypracowania konkretnych propozycji jest jeszcze daleko - mówiła minister Elżbieta Rafalska.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane