• rozwiń

Nowoczesne technologie dla inwestycji Grupy Azoty

Nowoczesne technologie dla inwestycji Grupy Azoty
Foto: Grupa Azoty Foto: Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. jest jedną z największych firm chemicznych w Polsce

Grupa Azoty Police dzięki podpisanej w poniedziałek w Szczecinie umowie licencyjnej otrzyma innowacyjne technologie, które pozwolą na realizację instalacji propylenu w polickich zakładach - poinformowały służby prasowe spółki.

"Grupa wybrała globalnego dostawcę najbardziej innowacyjnych technologii przemysłowych - firmę UOP, należącą do koncernu Honeywell" – napisano w przesłanym PAP komunikacie.

Umowa licencyjna UOP zagwarantuje Policom najnowocześniejsze rozwiązania do realizacji projektu budowy instalacji wartej prawie 1,7 mld zł – podkreślono. Spółka nie zdradziła wartości umowy.

Na podstawie podpisanych dokumentów zawarto umowy: licencyjną, gwarancyjną oraz umowę o świadczeniu usług inżynieryjnych.

Flagowy projekt

- Instalacja do produkcji propylenu z propanu jest flagowym projektem nie tylko Grupy Azoty, ale będzie także wzorowym przykładem najnowocześniej instalacji tego typu w Europie. Dlatego podjęliśmy decyzję o wyborze amerykańskiego dostawcy, co zapewni najwyższą jakość oraz efektywność produkcji propylenu. Jednocześnie proces będzie mieć neutralny wpływ na środowisko naturalne – podkreślił prezes Grupy Azoty Police Krzysztof Jałosiński.

Projekt zakłada budowę instalacji, bloku energetycznego oraz rozbudowę polickiego portu o terminal chemikaliów płynnych. Docelowo terminal obsługiwać będzie największe w Polsce statki z LPG, zwiększając dwukrotnie swoje zdolności operacyjne. Inwestycja zostanie zrealizowana do 2019 r. Dzięki niej przychody Grupy Azoty Police mają wzrosnąć o ok. 2 mld zł.

Dla Polski i jej sąsiadów

Przy budowie instalacji pracować będzie około tysiąca osób. Po uruchomieniu produkcji na stałe zatrudnionych zostanie ok. 200 osób. Odbiorcami propylenu będą Polska i przedsiębiorstwa znajdujące się w krajach sąsiadujących z Polską. Jak wskazuje Grupa Azoty, na świecie istnieje 18 instalacji do produkcji propylenu z propanu.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. jest jedną z największych firm chemicznych w Polsce wchodzących w skład Grupy Azoty SA. W 2014 roku przychody Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. wyniosły 2,4 mld zł przy zysku netto na poziomie 83 mln zł. Łącznie "Police" zatrudniają ok. 2300 pracowników (stan z końca 2014 r.).

UOP LLC, z siedzibą w Des Plaines (USA) to wiodący międzynarodowy dostawca i licencjodawca technologii procesów, katalizatorów, adsorbentów, zakładów przetwarzania i usług konsultingowych dla przemysłów gazowego, petrochemicznego i paliwowego. UOP to spółka zależna koncernu Honeywell.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane