• rozwiń

Temat: Motoryzacja

Kierowco uważaj, wkrótce mogą pojawić się nowe fotoradary. Zmierzą nie tylko prędkość

Kierowco uważaj, wkrótce mogą pojawić się nowe fotoradary. Zmierzą nie tylko prędkość Odtwórz: Kierowco uważaj, wkrótce mogą pojawić się nowe fotoradary. Zmierzą nie tylko prędkość
Kierowco uważaj, wkrótce mogą pojawić się nowe fotoradary. Zmierzą nie tylko prędkość

Kontrola samochodów przejeżdżających na czerwonym świetle i pomiar prędkości na kilku pasach ruchu. To najważniejsze zadania nowoczesnych fotoradarów, które znajdują się w przygotowaniu. Mają być one gotowe w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Obecnie są 432 i zdjęcia robią tylko, gdy przekroczymy prędkość, ale wkrótce może się to zmienić. Trwają bowiem prace nad modułowymi fotoradarami ze sztuczną inteligencją.

Urządzenia mają strzec bezpieczeństwa na drogach w różnych sytuacjach, między innymi w trakcie przejazdu na czerwonym świetle, mają mierzyć prędkości na kilku pasach ruchu i obserwować, czy skręcamy z odpowiedniego pasa.

Dodatkowo dowodami wykroczeń nie będą jak do tej pory tylko zdjęcia z fotoradarów. - Te urządzenia będą dokładniejsze i pewniejsze od tych, które robimy teraz. Na przykład w materiale dowodowym poza samym zdjęciem, będzie można użyć nagrania wideo z samego zdarzenia - wskazuje Jakub Główka z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów.

- Same sensory zastosowane w radarze będą miały dużo dokładniejsze pomiar prędkości, pozycji pojazdu i odległości oraz dokładnej lokalizacji, gdzie pojazd się znajdywał w danym momencie - dodaje.

Kiedy na drogach

Dzięki zwiększonemu obszarowi pomiaru urządzenia mogą trafić na autostrady i drogi szybkiego ruchu. Będzie można je montować i konfigurować zależnie od potrzeb.

- Nasze centrum znajduje się na etapie przygotowania wniosku o dofinansowanie dla nowego projektu zwiększenia efektywności i skuteczności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym - mówi Wojciech Król z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Wniosek ma zostać złożony do końca lutego tego roku.

- Zamierzamy część urządzeń wymienić, oczywiście chcielibyśmy ażeby te urządzenia były innowacyjne, nowoczesne, wyposażone w nowoczesne technologie - wskazuje Wojciech Król.

Ulepszone fotoradary mają być gotowe w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Czy i kiedy zostaną włączone do obecnego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym okaże się pod dokładnych badaniach i testach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
tokmada
A dlaczego te nowoczesne "fotoradary" nie będą wyposażone jeszcze w jakiś karabin maszynowy, który na miejscu "karałby" delikwenta łamiącego przepisy? :)
  • 0
  • 3
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Boholt
He, he, dopóki fotoradary należay do gmin, to byłe be, fe i w ogóle niedobre jak ocet. Traz, jak kasa z fotoradarów idzie do wora zwanego budżetem państwa, nagle są cacy i jeszcze trzeba je unowoczesnać. Ot, jak to polityka zmienia realia :)
  • 3
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane