• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Resort finansów "w trybie pilnym" znowelizuje budżet. Przez niższe wpływy z VAT

Resort finansów "w trybie pilnym" znowelizuje budżet. Przez niższe wpływy z VAT
Foto: Shutterstock Foto: MF szykuje nowelizacje budżetu państwa na 2015 roku

Będzie nowelizacja budżetu państwa na 2015 roku - zapowiedziało w piątek ministerstwo finansów. Zostanie ona przedłożona Radzie Ministrów 1 grudnia, a następnie trafi do Sejmu.

Jak czytamy w komunikacie na stronie resortu powodem są dochody z podatku VAT za rok 2015, który w dniu 26 listopada były niższe od przyjętych w ustawie budżetowej o 13,3 mld zł. Pozostałe podatki przyniosły nieco więcej wpływów niż zakładane, niemniej ogólny ubytek wynosi ok. 12 mld zł.

"Program 500 plus"

Ministerstwo finansów podkreśla, że od kilku lat zauważalny jest narastający problem poboru VAT, który zdaniem resortu przybrał "charakter systemowy".

Dlatego odbudowa VAT jako źródła dochodów to najważniejsze wyzwanie stojące przez nowym kierownictwem MF. Będą temu służyły zmiany ustawowe (w tym wprowadzenie klauzuli obejścia prawa podatkowego), konsolidacja administracji skarbowej poprzez połączenie urzędów celnych i skarbowych oraz wyposażenie jej w nowoczesne instrumenty informatyczne, wychwytujące wyłudzanie VAT mechanizmami analizy matematycznej - czytamy dalej.

Obecnie, wobec zastanego stanu rzeczy MF opracuje w trybie pilnym nowelę do budżetu na 2015, która zostanie przedłożona Radzie Ministrów 1 grudnia 2015 roku, a następnie trafi do Sejmu. Resort zakładając naturalne oszczędności budżetowe na poziomie z lat ubiegłych, prognozuje, że nowela zwiększy deficyt o sumę ok. 3-4 mld zł, przy czym kwota ta zostanie doprecyzowana w oparciu o szczegółowe dane z resortów.

Jak informuje ministerstwo finansów, jednocześnie trwają prace nad budżetem na 2016, który zrealizuje program polityki prorodzinnej "500 plus". Projekt zostanie złożony Radzie Ministrów w połowie grudnia.

Minister finansów Paweł Szałamacha:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Yaspi
Zwiększenie deficytu = zadłużenie wszystkich obywateli. Powinni być zadłużani tylko wyborcy PiS, bo to oni doprowadzili do tego bagna.
  • 3
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
xwielebnyx
wyjaśnijmy- obietnice pisu nie do zrealizowania w związku z tym iż pis urwał się z choinki i nie wiedział że tak sięnie da bo niby Po tak zniszczyło Polskę że nie ma z czego
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
jan_kowalskizrb8
No to będzie księgowość wirtualną nowelizacja tegorocznego budżetu aby wepchnąć dziurę budżetową 2016 na ten rok wina PO ciemny lud znowu to kupi!
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane