• rozwiń

Temat: Motoryzacja

Najpierw pieniądze, potem badanie techniczne. Kierowców czekają duże zmiany

Nowela ustawy Prawo o ruchu drogowym Odtwórz: Nowela ustawy Prawo o ruchu drogowym
Nowela ustawy Prawo o ruchu drogowym "Źródło: TVN24 BiS"

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym zakłada przyspieszenie wejścia w życie przepisów dotyczących systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0). W nowych regulacjach założono, że za badanie techniczne dopuszczające pojazd do ruchu trzeba będzie zapłacić przed jego przeprowadzeniem.

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym zakładająca przyspieszenie wejścia w życie przepisów w zakresie Centralnej Ewidencji pojazdów została skierowana we wtorek do drugiego czytania przez połączone sejmowe komisje infrastruktury oraz cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii.

W projekcie założono, że CEPiK 2.0 ze wszystkimi dostępnymi usługami zostanie uruchomiony 4 czerwca 2018 r.

Badania techniczne

Przewidziano jednak wyjątek od tych przepisów, wprowadzając regulację, która umożliwi wniesienie opłaty za badanie techniczne i opłaty ewidencyjnej po przeprowadzeniu badania technicznego pojazdu – w przypadku rozliczenia tej usługi na podstawie faktury VAT z odroczonym terminem płatności. Rozwiązanie to ułatwi działalność przedsiębiorcom, np. zarządzającym flotą samochodową.

- W związku z powyższym do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) na bieżąco będą przekazywane dane o negatywnych badaniach technicznych w szczególności gdy badania zostają przerwane w trakcie wykonania i kierowca unika konsekwencji nie pozwalając dokończyć badania i nie ponosząc kosztów ich wykonania. W ten sposób jednocześnie mamy nadzieje ograniczyć zjawisko "turystyki badań technicznych", w których kierowcy nie uzyskują pozytywnego wyniku badania technicznego i przenoszą się do innej stacji technicznej - powiedział Marek Zagórski, wiceminister cyfryzacji.

Informacje dla nowych właścicieli

W nowych rozwiązaniach doprecyzowano i zwiększono zakres danych wprowadzanych do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Zdecydowano, że do CEP będą trafiać informacje o zabezpieczeniach na pojeździe, w tym jego zajęciu przez organ egzekucyjny czy zabezpieczeniu majątkowym.

- Informacje takie są istotne dla potencjalnych nabywców pojazdów - wyjaśnił Zagórski.

Nowelizowane przepisy zakładają też, że obok zakładów ubezpieczeń także Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) będzie zobowiązany do przekazywania do CEP informacji o szkodach istotnych do jakich doszło w aucie podczas wypadku – w przypadku pojazdów nieubezpieczonych.

Zatrzymanie dowodu

W nowych regulacjach przewidziano również możliwość zatrzymywania przez Straż Graniczną (SG) dowodów rejestracyjnych pojazdów i pozwoleń czasowych na prowadzenie auta. W rezultacie SG będzie przekazywać do CEP informacje o zatrzymanych dowodach rejestracyjnych oraz pozwoleniach czasowych.

Według Zagórskiego projektowane zmiany pozwolą na zwiększenie zakresu informacyjnego w Centralnej Ewidencji pojazdów i uzyskanie wyższej jakości danych, a tym samym podniesienie poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego i bezpieczeństwa obrotu pojazdami na rynku wtórnym.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (9)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
BaX
Loading...
BaX
I prawidłowo, samochód ma być sprawny cały czas, a nie tylko podpicowany na badanie techniczne. Złom który nie przechodzi badania technicznego z usterką zagrażającą innym uczestnikom ruchu np. niesprawne hamulce powinien mieć natychmiastowy zakaz poruszania się po drogach i obligatoryjnie zatrzymywany DR przez pracownika SKP.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ew61
Czekam kiedy będzie ustawa, że przy zakupie biustonosz trzeba będzie podać swoje dane z dowodu osobistego i miejsce noszenia tej części garderoby.
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
mb5851
Straż Graniczna (SG) będzie zatrzymywać dowody i prawo jazdy ???. To może jeszcze Straż Pożarna , Ratownicy medyczni , ginekolog, oraz Pana Sołtysa nie pomijając. "W zdrowym ciele ,zdrowy duch". "Pomysłowych Dobromirów" mamy dostatek.
 • 3
 • 4
 • zgłoś naruszenie
zamknij
divv
 • 5
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
kubat
To od czego w taki razie, będzie Policja RD i ITD ???? A może w ogóle tylko wprowadzić opłatę na stacjach diagnostycznych, bez konieczności robienia badań, bo jak widać o kasę tu chodzi i nic więcej.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane