• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Spore zmiany w pracy tymczasowej. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

Prawie połowa bezrobotnych nie chce pracy Odtwórz: Prawie połowa bezrobotnych nie chce pracy
Prawie połowa bezrobotnych nie chce pracy "Źródło: tvn24bis.pl"

Od 1 czerwca wchodzą w życie zmiany w zasadach zatrudniania pracowników tymczasowych. Najważniejsza zmiana ma zapobiec nadużywaniu terminów zatrudnienia. Dodatkowo pracownice w ciąży zyskują uprawnienia podobne do kobiet zatrudnionych na etatach.

1. Limit pracy

Kluczowa zmiana w sposobie zatrudniania pracowników tymczasowych dotyczy limitu czasu pracy u jednego pracodawcy.

Pracownik będzie mógł być skierowany do pracy tymczasowej wykonywanej na rzecz jednego pracodawcy przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy w okresie trzech lat (36 miesięcy).

Z drugiej strony pracodawca będzie mógł skorzystać z usług tego samego pracownika również przez 18 miesięcy w czasie 36 miesięcy. To rozwiązanie ma zapobiegać dotychczasowym sposobom na omijanie limitów zatrudnienia.

2. Zatrudnienie

Pracownik tymczasowy nie może wykonywać tego samego rodzaju pracy, jaką wykonywał pracownik wcześniej zwolniony z przyczyn nieleżących po jego stronie.

Oznacza to, że jeśli w ciągu trzech miesięcy pracodawca zwolnił osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, wyjaśniając to zmianami organizacyjnymi lub koniecznością redukcji zespołu, nie będzie mógł skorzystać z usług agencji pracy i zatrudnić za jej pośrednictwem osoby, która miałaby podobny zakres obowiązków, co poprzednik.

3. Kobiety w ciąży

Pracownice w ciąży zyskują ochronę podobną do kobiet zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Jeśli ich umowa uległaby  rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży miałyby ją przedłużaną do czasu porodu. Po porodzie przysługuje jej zasiłek macierzyński.

4. Kontakt

W umowie jaką  pracownik zawiera z agencją pracy tymczasowej, znajdą się dane umożliwiające pracownikowi kontakt z pracodawcą.

5. Kary

Za nieprzestrzeganie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę Państwowa Inspekcja Pracy może nałożyć mandat do 5 tys. zł.

Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 czerwca, oprócz tych, dotyczących kontroli opłacania składek, które wejdą w życie z początkiem 2018 r.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
johnny75
Agencje pracy to RAK!!! Należy je zdelegalizować i skończy się problem śmieciówek. Banda wyzyskiwaczy żeruje na ludzkiej pracy w majestacie prawa - co to za dziki kraj? Kongo?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane