• rozwiń

Temat: Ustawa śmieciowa

Śmieci podzielisz po nowemu. Sprawdź, czego nie robić

Śmieciowa rewolucja Odtwórz: Śmieciowa rewolucja
Śmieciowa rewolucja "Źródło: tvn24"

Wystarczy wyrzucić plastikowe opakowanie z jogurtem do wysegregowanych odpadów, aby cały pojemnik nie nadawał się do recyklingu. Za kilka dni w Polsce zaczną obowiązywać nowe zasady segregacji śmieci. Sprawdzamy, jak robić to dobrze. Materiał programu "Polska i Świat" w TVN24.

Zobacz cały materiał programu programu "Polska i Świat" w TVN24.

Od lipca przed domami Polaków zaczną się pojawiać pojemniki na śmieci w czterech kolorach: niebieskim, zielonym, żółtym i brązowym. Do każdego z nich trafi inna frakcja odpadów.

Niebieski

To pojemnik przeznaczony będzie na papier. Jednak nie powinien do niego trafiać papier mocno zatłuszczony, zabrudzonym czy powleczony folią i polakierowany. To również nie miejsce dla papieru z worków po nawozach czy cemencie. Do tego pojemnika nie wyrzucamy również kartonów po mleku i napojów. Nie powinny tam trafiać również pieluchy, podpaski, ręczniki papierowe czy zużyte chusteczki higieniczne.

Do niebieskiego pojemnika będą mogły trafić: opakowania z papieru, karton, tektura (także falista), katalogi, ulotki, prospekty, stare gazety i czasopisma, papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki, zeszyty i książki, papier pakowy czy torby i worki papierowe.

Zielony

Do pojemnika o zielonym kolorze powinny trafiać odpady ze szkła, czyli np. butelki po napojach. Jednak nie można wyrzucać tam ceramiki, porcelany, fajansu, kryształów, doniczek, szkła okularowego, szła żaroodpornego, zniczy z zawartością wosku, żarówek i świetlówek, reflektorów, opakowań po lekach, rozpuszczalnikach czy olejach silnikowych. Do tego kubła nie powinny trafiać również lustra, szyby okienne i zbrojone, monitory i lampy telewizyjne, termometry i strzykawki.

Żółty

Śmietnik o kolorze żółtym przeznaczony jest na metale i tworzywa sztuczne. Oznacza to, że można do nich wrzucić np. plastikowe torby czy opakowania po produktach spożywczych, także butelki, ale tylko w sytuacji kiedy są puste. Nie wyrzucamy do nich również opakowań po lekach i zużytych artykułach medycznych, opakowań po olejach silnikowych, części samochodowych, zużytych baterii i akumulatorów, puszek i pojemników po farbach i lakierach oraz zużytego sprzętu elektronicznego i AGD.

Brązowy

To pojemnik na odpady bio, czyli resztki jedzenia, odpady owoców i warzyw (np. skórek po bananach czy obierków). Nie wyrzucamy do niego kości i odchodów zwierząt, popiołu z węgla kamiennego, leków, ziemi i kamieni, płyt wiórowych i MDF oraz drewna impregnowanego.

Elektrośmieci

Trzeba natomiast pamiętać o odmiennych zasadach, jakimi rządzi się segregacja tzw. elektrośmieci i innych niebezpiecznych odpadów. Te nie mogą pod żadnym pozorem trafić do kubłów. Tego rodzaju odpady, jak zużyty sprzęt elektroniczny (np. stary telewizor czy lodówka), powinien trafić do specjalnych punktów. Do odpadów niebezpiecznych zaliczają się też zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach (np. środkach ochrony roślin).

Można je oddać w specjalnie wyznaczonych punktach w sklepach i aptekach i tzw. Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), które powinna zorganizować gmina.

Okres przejściowy

Co prawda, nowe przepisy segregacji śmieci wejdą w życie od 1 lipca. Jednak to nie oznacza od razu przejścia na zmieniony system selekcjonowania odpadów.

Ze względu na realia, m.in. związanie gmin umowami na wywóz odpadów, prawo przewiduje okres przejściowy, zanim nowe zasady zaczną funkcjonować w pełni. Gminy mają czas do połowy 2022 r. na wymianę pojemników na te we właściwych czterech kolorach. Natomiast stare zasady segregacji będą obowiązywać do końca obowiązujących umów z firmami odbierającymi śmieci, ale nie dłużej niż do 30 czerwca 2021 r.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (27)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ram
Loading...
ram
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
mig31a
Że zapytam skromnie a gdzie wyrzucamy cała resztę co nie wyrzucamy do tych 4 pojemników? Za okno, pod śmietnik, pod drzwi sąsiadów?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
dariusz_koszkulv48j
place 13 pln od osoby miesiecznie za smieci tj 39 pln i jeszcze mam sam segregowac? przeciez taki plastik albo makulatura to czyste pieniadze. za kogos odwalac prace by inny kasiore klepac mógl. a taki wal.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Ewamb8b
Pytanie - gdzie wobec tego wyrzucamy kości z kurczaka? Gdzie wyrzucamy zużyte pieluchy? Opakowania po lekach? Puszki po farbach i lakierach? Można by tak wymieniać długo. A - jak znam życie - te wszystkie rzeczy trzeba gdzieś wyrzucić, więc będą ona trafiały do różnych pojemników...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
maxymco
Mycie pojemników - a kto zapłaci mi za podgrzanie wody, za wodę itd? A potem i tak wszystko trafia do jednego wora. Żal.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
marassralas
To już zależeć będzie od gmin. Tam gdzie mieszka moja matka na przykład nie ma problemu by brudne opakowania po jogurcie wywalać (oczywiście nie pełne, ale po prostu nie umyte), bo śmieci są czymś tam myte czy coś.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane