• rozwiń

Nowe zasady przewozu dzieci w fotelikach. Jest podpis prezydenta

Nowe zasady przewozu dzieci w fotelikach. Jest podpis prezydenta
Foto: Shutterstock Foto: Nowelizacja przygotowana przez resort infrastruktury zakłada, że obowiązek przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa będzie zależeć tylko od jego wzrostu

Konieczność przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa zależeć będzie tylko od jego wzrostu, zniknie obowiązująca obecnie granica wieku 12 lat - przewiduje nowela Prawa o ruchu drogowym, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Zmiany dostosowują polskie prawo do dyrektyw Unii Europejskiej dot. stosowania w autach pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci.

Po nowemu

Nowelizacja przygotowana przez resort infrastruktury zakłada, że obowiązek przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa będzie zależeć tylko od jego wzrostu. Dziecko o wzroście co najmniej 150 cm będzie mogło podróżować bez fotelika, niezależnie od wieku; zniknie obecny wymóg, że każde dziecko do 12 lat musi podróżować w foteliku.

Zgodnie z nowelą, zakazane będzie przewożenie dzieci do lat 3 pojazdami niewyposażonymi w pasy bezpieczeństwa.

Będzie dozwolone przewożenie dziecka bez fotelika na tylnym siedzeniu, pod warunkiem, że ma co najmniej 135 cm wzrostu i jest zapięte pasem bezpieczeństwa.

Możliwe będzie przewożenie dziecka w wieku co najmniej 3 lat w pasach bezpieczeństwa – ale bez fotelika – na tylnym siedzeniu pojazdu, gdy dwoje dzieci znajduje się w fotelikach (na tylnym siedzeniu) i nie ma możliwości zainstalowania tam trzeciego fotelika.

Przewożenie dzieci poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez fotelika bezpieczeństwa będzie zakazane.

Kto nie musi?

Nowela konkretyzuje również, kto jest zwolniony z obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa, m.in. kobiety w widocznej ciąży, taksówkarze, instruktorzy lub egzaminatorzy szkolący do egzaminu na prawo jazdy, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu i Żandarmerii Wojskowej, zespoły medyczne oraz osoby posiadające stosowne zaświadczenia lekarskie.

Ponadto nakłada na kierowców autobusów obowiązek informowania pasażerów o obowiązku używania pasów bezpieczeństwa, o ile dany pojazd jest w nie wyposażony.

Jak wynika z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, 89 proc. dzieci jest przewożonych w Polsce w fotelikach samochodowych lub przy użyciu innych zabezpieczeń. W porównaniu do badań z 2013 r. odsetek ten wzrósł o 4 proc.

Był on najwyższy w grupie dzieci w wieku do 3 lat i wyniósł 95 proc.; wśród dzieci w wieku 4-7 lat – 92 proc. i w grupie dużych dzieci w wieku 8-12 lat – 86 proc. Z badań wynika, że w przypadku fotelików – najmniej dzieci jeździ w nich na drogach powiatowych (80 proc.), a najwięcej na ekspresowych (100 proc.) i autostradach (96 proc.). Najczęściej foteliki były stosowane w województwie zachodniopomorskim (100 proc.), a najrzadziej w województwie śląskim (79 proc.).

Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

Zmieniona ustawa Prawa o ruchu drogowym wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
piotr_pawel_kwiatkowski
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
matkom
tatarzy również stosowali kryterium wzrostu.Tak wogóle to nawet ruch pieszych ulegnie kodyfikacji.NAJLEPIEJ B EDZUIE SIEDZIEĆ W DOMU.CZY KTOKOLWIEK PANUJE NAD GĄSZCZEM PRZEPISÓW DROGOWYCH ?WĄTPIĘ.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
KazioP
A czemu nie ma obowiązku jeżdżenia w fotelikach niskim dorosłym jak nie mają 150 cm ? ostatnio miałem wrażenie ze samochód sam jedzie a się okazało ze kobieta nie młoda patrzy miedzy kierownica a deska ..... przecież ona nic nie wiedziała !!!!! A pewnie jak musiała hamować to schodziła z fotela .... co to za prawo do bani ?
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
zwolk
Dzieciom nie wolno prowadzić samochodów, a te przepisy mają je chronić nie jako kierowców tylko jako pasażerów. A dorośli od tego mają rozum żeby wiedzieć, że jak nic nie widzą prowadząc samochód to trzeba sobie podłożyć coś pod siedzenie i dowiązać kołki do butów żeby sięgać do pedałów.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane