• rozwiń

Zmiany w prawach konsumenta. UKE i UOKiK tworzą poradnik

Zmiany w prawach konsumenta. UKE i UOKiK tworzą poradnik
Foto: Shutterstock Foto: Nowe przepisy wydłużają m.in. czas na odstąpienie kupującego od umowy zawartej przez internet (czyli na odległość)

UKE i UOKiK opracowały wspólny poradnik o relacjach Prawa telekomunikacyjnego i nowych przepisów o prawach konsumenta, które wchodzą w życie 25 grudnia. O wskazówki w tej sprawie prosili przedsiębiorcy telekomunikacyjni.

Nowe przepisy konsumenckie nakładają na przedsiębiorców szereg obowiązków, szczególnie informacyjnych oraz wprowadzają bardziej korzystne dla klienta zasady zawierania umów na odległość i poza lokalem przedsiębiorcy.

Co się zmienia?

Wydłużają m.in. czas na odstąpienie kupującego od umowy zawartej przez internet (czyli na odległość) oraz na pokazie (czyli poza lokalem przedsiębiorstwa) z 10 do 14 dni. Wprowadzają także zasadę, że umowa zawarta przez telefon, żeby zacząć faktycznie obowiązywać, musi zostać potwierdzona przez klienta na trwałym nośniku - np. w liście czy poprzez e-mail. Zmienia się także ponoszenie opłat za zwrot towaru.

Przygotowany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poradnik zawiera prawne wyjaśnienia dotyczące 61 szczegółowych problemów zgłaszanych przez przedsiębiorców, związane z interpretacją nowych przepisów Prawa konsumenta w odniesieniu do Prawa telekomunikacyjnego.

Pomoc

Jak zaznaczyły UKE i UOKiK, poradnik nie ma charakteru prawnie wiążącego, a tylko pomocniczy. Powstał on w wyniku prac Grupy Roboczej, której zadaniem było udzielenie pomocy przedsiębiorcom telekomunikacyjnym.

Przedsiębiorcy, m.in. z e-Telko, NC+ czy VECTRY, mieli bowiem wątpliwości, jak mają się nowe regulacje do obowiązujących w momencie wejścia w życie ustawy umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych oraz uprawnień przysługujących abonentom w przypadku zmian warunków umów dokonanych w związku z wejściem w życie Prawa konsumenta.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane