• rozwiń
  • WIG20 2121.32 +0.73%
  • WIG30 2425.62 +0.68%
  • WIG 56429.03 +0.55%
  • sWIG80 11599.66 -0.33%
  • mWIG40 3772.95 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:15

Dostosuj

Z Pyrzowic polecisz na Dominikanę. Dzięki nowej drodze startowej

Z Pyrzowic polecisz na Dominikanę. Dzięki nowej drodze startowej
Foto: Shutterstock Foto: Inaugurację połączenia do Punta Cana na Dominikanie zaplanowano na 7 lipca przyszłego roku

W lipcu przyszłego roku jedno z biur podróży uruchomi wakacyjne bezpośrednie rejsy na Dominikanę z lotniska w podkatowickich Pyrzowicach. Będzie to pierwsze dalekodystansowe połączenie czarterowe z polskiego portu regionalnego realizowane samolotem szerokokadłubowym.

Uruchomienie takich lotów umożliwia oddana niedawno do użytku nowa droga startowa, która ma być nowym impulsem rozwojowym portu w Pyrzowicach.

Inaugurację połączenia do Punta Cana na Dominikanie zaplanowano na 7 lipca przyszłego roku. Trasa obsługiwana będzie raz w tygodniu, do końca października, szerokokadłubowym boeingiem 767-300 TUIFly. Samolot może wziąć na pokład 285 pasażerów. Lecąc z Pyrzowic na Dominikanę będzie miał do pokonania 8,5 tys. km, lot potrwa ok. 11 godzin.

Nowy pas, większe możliwości

- Nowe dalekodystansowe połączenie potwierdza, że oddana do użytku w maju 2015 roku nowa droga startowa o długości 3200 metrów zdecydowanie zwiększa możliwości operacyjne pyrzowickiego lotniska - powiedział Artur Tomasik, prezes zarządzającego pyrzowickim lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL).

Dodał, że dzięki tej inwestycji startujące z Pyrzowic samoloty szerokokadłubowe mogą wykorzystać swój maksymalny zasięg, co zdecydowanie podnosi konkurencyjność podtakowickiego portu na mapie lotnisk Europy Środkowo-Wschodniej.

Przedstawiciele lotniska mają nadzieję, że wkrótce w siatce połączeń pojawią się dalekodystansowe loty regularne. W ostatnim czasie mówiło się o planach uruchomienia przez LOT połączenia z Nowym Jorkiem, jednak na razie z tych planów nic nie wyszło.

- Dzięki nowej drodze startowej jesteśmy operacyjnie przygotowani do startów i lądowań samolotów latających na każdym dystansie - zaznaczył rzecznik portu Cezary Orzech.

Ponad milion podróżnych

Katowice Airport od lat jest największym czarterowym polskim regionalnym portem lotniczym. W 2015 roku w tym segmencie ruchu port obsłuży po raz pierwszy w historii ponad 1 mln podróżnych w skali roku. Tegoroczna wakacyjna siatka połączeń obejmowała z Pyrzowic 60 tras do czternastu państw w Europie, Azji i Afryce. W przyszłorocznej ofercie pojawiły się już dwie nowości - oprócz Dominikany hiszpańska wyspa Minorka.

Od początku roku w Katowice Airport odprawiono ogółem 2,48 mln osób, to o ponad 300 tys. więcej (14,1 proc.) w porównaniu z okresem od stycznia do końca września 2014 roku. GTL przewiduje, że w drugiej połowie grudnia br. w Pyrzowicach zostanie odprawiony po raz pierwszy trzymilionowy pasażer w ruchu całkowitym liczony w skali roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane