• rozwiń

Historyczny rejs z Krakowa. LOT uruchomił nowy kierunek

Konsul Generalny USA w Krakowie o nowym połączeniu Odtwórz: Konsul Generalny USA w Krakowie o nowym połączeniu
Konsul Generalny USA w Krakowie o nowym połączeniu "Źródło: tvn24"

W poniedziałek Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT wystartował z Krakowa w pierwszy rejs do Chicago. W ten sposób polski przewoźnik otworzył dziewiątą trasę dalekiego zasięgu, a szóstą do Ameryki Północnej. Połączenia między Małopolską a Chicago będą realizowane raz w tygodniu przez cały rok.

- To dobra wiadomość dla Polonii, ale i mieszkańców Krakowa, Podhala i całej Małopolski – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podczas briefingu związanego z inauguracją obsługiwanego przez PLL LOT połączenia Kraków-Chicago.

Rejs z Krakowa do Chicago trwa około 9 godzin i jest to najkrótsze, i zarazem najwygodniejsze połączenie z Małopolski do USA. LOT otworzył je widząc rosnące zapotrzebowanie na bezpośrednie rejsy z południa Polski do Chicago, które jest największym skupiskiem Polonii w Ameryce Północnej.

Więcej pasażerów

Decyzja o uruchomieniu połączenia pomiędzy Krakowem a Chicago została podjęta w oparciu o szczegółowe analizy ruchu na tej trasie. Dane za ostatnich kilka lat pokazują wyraźny wzrost liczby pasażerów. Większość z nich wybierała połączenie z przesiadką w Warszawie. Pozytywny wynik analiz biznesowych zdecydował o uruchomieniu bezpośrednich rejsów.

- Liczba pasażerów podróżujących między Krakowem a Chicago od 2012 roku rosła średnio o 17 proc. rocznie, a strategia LOT-u wyraźnie mówi, że nie wolno nam zmarnować takiego potencjału. Wspólnie z Kraków Airport od wielu miesięcy badaliśmy możliwość powrotu na trasę Kraków - Chicago. Dzięki nowym Dreamlinerom, które właśnie dołączają do naszej floty, uruchomienie tego połączenia staje się dziś faktem - powiedział prezes LOT Rafał Milczarski.

- Wśród 28 nowych połączeń w Kraków Airport w 2017 r., dzisiejsza inauguracja ma szczególny charakter. Powrót bezpośrednich rejsów na trasie Kraków-Chicago był bardzo oczekiwany przez mieszkańców Krakowa i Małopolski. Ponad 90 tys. pasażerów rocznie podróżujących z przesiadkami pomiędzy obydwoma miastami to wymowny dowód na potencjał uruchamianego dzisiaj połączenia. Jestem przekonany, że jest to świetna oferta zarówno dla mieszkańców Polski południowej, jak i Amerykanów, którzy podróżują w celach turystycznych, biznesowych, naukowych czy odwiedzają najbliższych - powiedział prezes Zarządu Kraków Airport Radosław Włoszek.

Połączenie między Krakowem a Chicago realizowane jest Boeingami 787 Dreamliner.

Uruchomienie rejsów na trasie Kraków - Chicago to kolejny element realizacji strategii rentownego wzrostu Polskich Linii Lotniczych LOT i etap rozwoju Portu Lotniczego Kraków Balice.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane