• rozwiń

Od stycznia sześć nowych miast w Polsce

Morawiecki: w małych miastach są utalentowani ludzie, nie chcemy żeby wyjeżdżali do Londynu Odtwórz: Morawiecki: w małych miastach są utalentowani ludzie, nie chcemy żeby wyjeżdżali do Londynu
Morawiecki: w małych miastach są utalentowani ludzie, nie chcemy żeby wyjeżdżali do Londynu "Źródło: TVN24 BiS"

Od początku 2019 roku w Polsce pojawi się sześć nowych miast: Koszyce, Nowa Słupia, Lubowidz, Pierzchnica, Szydłów, Wielbark. Ponadto niektóre gminy zmienią od stycznia swoje granice.

W rozporządzeniu wydanym jeszcze w ostatnich dniach lipca ustalono, że wraz z początkiem 2019 roku status miasta uzyska sześć miejscowości.

Nowe miasta w Polsce

Pierwszą z nich są Koszyce położone w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim. W uzasadnieniu do tej decyzji zwracano uwagę, że między innymi "cechy funkcjonalno-przestrzenne projektowanego miasta wykazują jego miejski charakter". Ponadto głównym źródłem utrzymania mieszkańców miejscowości jest działalność pozarolnicza. Koszyce posiadały już prawa miejsce w latach 1374-1869.

Zdaniem rządu podobne argumenty przemawiały za nadaniem statusu miasta miejscowości Nowa Słupia w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim. Dodano, że Nowa Słupia, położona u podnóży Góry Święty Krzyż, stanowi jeden z najważniejszych punktów turystycznych w Górach Świętokrzyskich.

W województwie świętokrzyskim status miasta uzyskają jeszcze dwie miejscowości. Chodzi o Pierzchnicę (powiat kielecki) oraz Szydłów (powiat staszowski).

Na tej liście jest również Wielbark w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim. Jak wskazywano w uzasadnieniu, miejscowość ma wyraźnie wyodrębnione centrum, które stanowi otoczony kamienicami rynek.

Status miasta, mimo pierwotnej rekomendacji za odrzuceniem wniosku, uzyska także Lubowidz w województwie mazowieckim, w powiecie żuromińskim. Podkreślono, że "w centrum miejscowości skupione są niemal wszystkie najważniejsze dla mieszkańców instytucje publiczne". Ponadto, jak dodawano w uzasadnieniu, w kontynuacji prac planistycznych planuje się uwzględnić działania typowe dla rozwoju zabudowy miejskiej oraz sprzyjające rozwojowi miejscowości.

Jak mogliśmy przeczytać w projekcie rozporządzenia, we wszystkich przypadkach większość mieszkańców opowiedziała się za nadaniem miejscowości statusu miasta. Miejscowości posiadały też prawa miejskie w przeszłości.
Z rozporządzenia wynika, że od początku przyszłego roku swój obszar zwiększą między innymi Gryfino, Kartuzy, Kolbuszowa, Pruchnik, Opoczno, Sędziszów Małopolski.

W 2018 roku lista polskich miast wydłużyła się do 930. To oznacza, że od stycznia będzie ich już w sumie 936.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane