• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

W Polsce może pojawić się pięć nowych miast. Oto lista

Najbardziej zatłoczone polskie miasta Odtwórz: Najbardziej zatłoczone polskie miasta
Najbardziej zatłoczone polskie miasta "Źródło: TVN Turbo"

Już za pół roku w Polsce może pojawić się pięć nowych miast. Jak poinformowało tvn24bis.pl Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, obecnie trwa analiza wszystkich wniosków w sprawie zmian w podziale terytorialnym.

Ostateczną decyzję w sprawie proponowanych zmian w podziale terytorialnym państwa podejmie Rada Ministrów. Standardowo wchodzą one w życie 1 stycznia.

Nowe miasta w Polsce?

Do MSWiA w 2019 roku wpłynęło pięć wniosków w sprawie nadania statusu miasta.

Pierwszą z miejscowości jest Piątek, położony w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim. W miejscowości znajduje się pomnik symbolizujący geometryczny środek Polski (według nowych obliczeń geograficzny środek Polski znajduje się pod Kutnem). Historyczna nazwa miejscowości wywodzi się od cotygodniowego targu, który odbywał się w tej osadzie właśnie w piątek. Piątek posiadał już prawa miejskie, które otrzymał przed 1339 rokiem (stracił je w XIX wieku).

O status miasta ubiega się także Lututów w województwie łódzkim, w powiecie wieruszowskim. Lututów, którego pierwotna nazwa brzmiała Lutów, był średniowieczną osadą szlachecką w Ziemi Wieluńskiej. Podobnie jak Piątek, Lututów także w przeszłości posiadał prawa miejskie. Miejscowość zamieszkuje obecnie około 2 tysięcy osób.

Do MSWiA wpłynął także wniosek z Czerwińska nad Wisłą w województwie mazowieckim, w powiecie płońskim. Jak czytamy na stronie gminy, w infrastrukturze miejscowości zaznacza się przede wszystkim zespół kościelno-klasztorny z XII wieku, centrum administracyjno-handlowo-usługowe z budynkiem urzędu gminy, a także zwarta drewniana zabudowa. Geneza powstania Czerwińska nad Wisłą sięga XI wieku, miejscowość również posiadała prawa miejskie w przeszłości.

Jak wynika z informacji nadesłanej przez MSWiA, o status miasta ubiegają się ponadto: Skarbimierz-Osiedle w województwie opolskim oraz Klimontów w województwie świętokrzyskim. Klimontów posiadał prawa miejskie w latach 1604-1870.

Co roku

Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta pojawiają się co roku.

Na początku 2019 roku na administracyjnej mapie Polski pojawiło się 10 nowych miast. Rząd podjął decyzję o przyznaniu tego statusu pięciu miejscowościom: Koszycom, Lubowidzowi, Nowej Słupi, Pierzchnicy, Szydłowowi i Wielbarkowi. W stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę status miasta został przywrócony również czterem miejscowościom: Nowemu Korczynowi, Oleśnicy, Opatowcowi i Pacanowowi. Tym samym liczba polskich miast zwiększyła się do 940.

Rok wcześniej, w styczniu 2018 roku, na administracyjnej mapie Polski pojawiło się siedem nowych miast. Ten status uzyskały gminy: Józefów nad Wisłą, Otyń, Sanniki, Tułowice, Wiślica, Łagów i Radoszyce.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane