• rozwiń

ZUS wprowadza zmiany. Od kwietnia nowe formularze

Nowe formularze ZUS od kwietnia w całej Polsce Odtwórz: Nowe formularze ZUS od kwietnia w całej Polsce
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Foto: Od kwietnia w ZUS będą dostępne nowe formularze | Video: Nowe formularze ZUS od kwietnia w całej Polsce

Bardziej czytelne i mniej w nich pisania - takie mają być nowe formularze wprowadzane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Będą dostępne w całym kraju od początku kwietnia.

Dotychczas z nowych uproszczonych formularzy przez cały luty mogli korzystać klienci oddziałów ZUS w Jaśle, Toruniu i Warszawie przy ul. Podskarbińskiej.

Zmiana formularzy

Jak czytamy w środowym komunikacie Zakładu, przygotowane do przetestowania w pilotażu formularze były dużo krótsze i prostsze w doborze użytego w nich słownictwa.

Na bazie 60 dotychczasowych wniosków utworzono 40 nowych, co w założeniu miało ułatwić ich właściwy wybór. I jak podkreśla ZUS, wyniki wypełnianej w pilotażu ankiety jasno wskazują, że klienci oceniają nowe druki pozytywnie. Respondenci mogli ocenić jakość nowych wniosków w 5-stopniowej skali. Średnia wystawionych blisko 5,5 tys. ocen przekroczyła 4.

"Klienci docenili zarówno uproszczony i zrozumiały język druków, jak i nową minimalistyczną grafikę" - podkreśla Magdalena Mazur-Wolak, dyrektor departamentu obsługi klientów ZUS cytowana w komunikacie.

Najistotniejszymi zmianami, na które zwracali uwagę klienci oddziałów z pilotażu, było zmniejszenie liczby stron i danych do wypełnienia, prostota zwrotów i poleceń, a także czytelność podpowiedzi i wyjaśnień.

Co ważne, Zakład zdecydował się wprowadzić do niektórych formularzy jeszcze pewne poprawki, które sugerowali klienci, jak wytłuszczenie najważniejszych informacji czy powiększenie czcionki - czytamy w komunikacie.

Opinie klientów

Po uzyskaniu pozytywnej opinii klientów w kwietniu nowe uproszczone formularze zaczną już obowiązywać w całym kraju, we wszystkich placówkach ZUS. Jest to pierwsza grupa formularzy, nad kolejnymi ZUS będzie pracować do końca roku.

To nie jedyna zmiana. Od początku roku w ramach akcji "Prosto z ZUS" Zakład Ubezpieczeń Społecznych upraszcza język pism kierowanych do klientów. Jak poinformowano, odbywa się też cykl szkoleń dla pracowników. Przy projekcie ZUS współpracuje z Pracownią Prostej Polszczyzny, która zlecenie KPRM realizowała już projekt dla Centralnego Ośrodka Informatyki.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane