• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Będą nowe etykiety na sprzęcie AGD. Jest podpis prezydenta

Porady UOKiK-u dotyczące zakupu elektronarzędzi Odtwórz: Porady UOKiK-u dotyczące zakupu elektronarzędzi
Porady UOKiK-u dotyczące zakupu elektronarzędzi "Źródło: UOKiK"

Prezydent podpisał nowelę ustawy w sprawie nowych wzorów etykiet informujących o klasie energooszczędności urządzeń AGD, na przykład pralek. Sprzęt znakowany będzie w skali od A do G, gdzie A to najwyższa oszczędność, a G - największe zużycie energii.

Nowela ustawy o informowaniu o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię ma dostosować polskie przepisy do regulacji europejskich.

Nowe etykiety

Najważniejszą konsekwencją dla konsumentów będzie zmiana oznaczeń informujących o zużyciu przez dany produkt energii. W obecnie używanej skali symbol A+++ wskazuje urządzenie najoszczędniejsze, a D - najbardziej energochłonne. Nowy system przewiduje znakowanie produktów w skali od A do G, gdzie A oznacza najwyższą oszczędność, a G - największe zużycie energii. Wymogami w zakresie etykietowania ma być objętych 15 grup produktów, między innymi pralki i klimatyzatory.

Zgodnie z nowelą, przez najbliższe lata na rynku nie będzie jeszcze produktów klasy A. Niektóre rodzaje najbardziej oszczędnych urządzeń dostaną klasę B. Natomiast w grupach urządzeń, co do których przewiduje się jeszcze duży postęp w oszczędności, klasa energetyczna C będzie początkowo najwyższą dostępną. Klasy efektywności energetycznej B i A pojawią się dopiero w przyszłości.

Nowelizacja reguluje też obowiązki dostawców i dystrybutorów urządzeń objętych rozporządzeniem. Zawiera także przepisy umożliwiające kontrolę realizacji nowych zasad odnośnie etykietowania, w tym przeciwdziałanie wprowadzania do obrotu produktów nie spełniających warunków regulacji przez odpowiednie krajowe instytucje, takie jak wojewódzcy inspektorzy Inspekcji Handlowej, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Etykiety energetyczne są zbiorem najważniejszych danych o urządzeniu i ułatwiają porównanie kilku produktów z tej samej grupy, na przykład lodówek, lamp czy telewizorów.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane