• rozwiń
  • WIG20 2175.51 -0.40%
  • WIG30 2499.91 -0.37%
  • WIG 56317.39 -0.43%
  • sWIG80 11551.33 -0.61%
  • mWIG40 3874.83 -0.50%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Taniej za ogrzewanie domu. Ministerstwo proponuje obniżenie taryf

Auto przyszłości tylko na prąd Odtwórz: Auto przyszłości tylko na prąd
Auto przyszłości tylko na prąd "Źródło: TVN24 BiS"

Dobra wiadomość dla osób ogrzewających domy energią elektryczną. Ministerstwo Energii zaproponowało właśnie wprowadzenie taryf z niższymi cenami i stawkami opłat w nocy. Na zmianach skorzystać mają też właściciele samochodów elektrycznych. Ograniczony zostać ma też smog.

Propozycje resortu energii znalazły się w projekcie rozporządzenia, przesłanym właśnie do konsultacji społecznych. Ministerstwo proponuje wprowadzenie taryfy z niższymi mniej więcej o połowę niż w dzień cenami i stawkami opłat dystrybucyjnych dla energii dostarczanej w nocy (od 23 do 7). Nowa taryfa została zaprojektowana przede wszystkim z myślą o osobach ogrzewających domy energią elektryczną.

Więcej domów ogrzewanych prądem

Z danych GUS wynika, że w 2015 roku urządzenia grzewcze na prąd stosowało 4,3 proc. gospodarstw domowych, dla 1,9 proc. gospodarstw stanowiły one podstawową formę ogrzewania. 

„Zmiany regulacji w tym zakresie mają zachęcić do instalacji pieców elektrycznych lub pomp ciepła na terenach, gdzie brak jest możliwości podłączenia do scentralizowanych systemów ciepłowniczych lub sieci gazowych” – czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia. Ma przyczynić się to m.in. do zmniejszenia smogu.

Kto zdecyduje się na nową taryfę będzie musiał jednorazowo zapłacić za aktywację usługi. Nie trzeba będzie za to zmieniać taryf z jednostrefowej na strefową. Jak przekonuje resort energii, dzięki temu nie trzeba będzie zmieniać swoich nawyków korzystania z prądu, „ponieważ jego zużycie, nie związane w ogrzewaniem pomieszczeń, nie będzie miało znacznego wpływu na wzrost opłat”.

W ocenie skutków regulacji dołączonej do projektu rozporządzenia resort energii przyznaje jednak, że samo wprowadzenie nowej taryfy może nie wystarczyć do zmiany nawyków odbiorców. Żeby to się udało konieczne są też inne działania – dofinansowanie termomodernizacji budynków czy zaostrzenie wymogów i lepsza egzekucja z zakresie jakości paliw i kotłów.

Zachęta do kupna samochodu elektrycznego

Nowe taryfy mają też zachęcać do zakupu samochodów elektrycznych i tańszego ładowania ich w nocy. Przypomnijmy, według strategii Mateusza Morawieckiego do 2025 roku w Polsce ma pojawić się milion takich samochodów. W 2016 roku zarejestrowanych było dokładnie 556 aut zasilanych prądem.

Projektowane przepisy nowego rozporządzenia mają wejść w życie po dwóch tygodniach od dnia ogłoszenia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
xbaartx
w tej chwili płacę w dzień 40gr. a w nocy 16 groszy - gdzie tu rewolucja?
polowa od 40gr oznacza że będę płacił więcej w nocy niż dziś
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
michalhk
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane