• rozwiń

Urzędy zalewają wnioski o emeryturę. "W tej chwili tyle, ile w całym 2016 roku"

Bednarczyk o wnioskach o emeryturę Odtwórz: Bednarczyk o wnioskach o emeryturę
Bednarczyk o wnioskach o emeryturę "Źródło: TVN24 BiS"

- W tej chwili mamy tyle wniosków o emeryturę, ile w całym 2016 roku - mówiła w TVN24 BiS Ewa Bednarczyk, dyrektor Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych ZUS.

Z początkiem października w życie weszły przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 roku, która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć.

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O REFORMIE

Wnioskować o emeryturę w nowym kształcie można było już od 1 września. Ewa Bednarczyk, dyrektor Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych ZUS, powiedziała, że w tym miesiącu do urzędów wpłynęło prawie 200 tysięcy wniosków o przyznanie emerytury. To tyle, ile w całym ubiegłym roku.

- Dzienny wpływ ze wrześniu w poszczególnych oddziałach w 2016 roku kształtował się na poziomie 20-30 spraw, teraz tych spraw jest kilkaset - zwracała uwagę.

Chętni do pracy

Z badania przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown na zlecenie Work Service wynika jednak, że ponad połowa Polaków po osiągnięciu wieku emerytalnego planuje pozostać na rynku pracy.

Andrzej Kubisiak z Work Service na antenie TVN24 BiS podkreślał, że firmy w obecnej sytuacji chętnie sięgają po takich pracowników. - Jeżeli mamy sprawdzonego pracownika, to pracodawcy robią wiele, aby go zachować i nie dopuszczać, aby powstawały wakaty. Widzimy po stronie handlu silny trend, który pojawił się w ostatnich kwartałach - stawianie na pracowników 50 plus - wskazywał.

- Dzisiaj, gdy patrzymy, jak duży popyt jest popyt na pracowników, a jak małą mamy podaż, to możemy optymistycznie zakładać, że podaż skokowo się nam nie skurczy - dodał. Nie wiadomo jednak, jak ta sytuacja na rynku pracy będzie się utrzymywała. Zdaniem Kubisiaka nie możemy bowiem zapominać również o trendach demograficznych. - Pracowników w wieku 60 plus będziemy mieli w kolejnych latach coraz więcej. Jest to całe wielkie pokolenie wyżu demograficznego lat 50. i 60. - tłumaczył gość TVN24 BiS.

Zwracał jednak uwagę, że choć "na kasach w wielu sklepach jest coraz więcej starszych pracowników, to jak porównamy to do krajów rozwiniętych, jesteśmy w ogonie statystyk".

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane