• rozwiń

Niskie stopy, tanie kredyty, rekordy u deweloperów. Sprzedają coraz więcej

Niskie stopy, tanie kredyty, rekordy u deweloperów. Sprzedają coraz więcej
Foto: sxc.hu Foto: Deweloperzy sprzedają coraz więcej mieszkań

Nowe mieszkania idą jak woda. W I kwartale tego roku sprzedano ich najwięcej w historii - pisze środowa “Rzeczpospolita”. Gazeta zauważa, że zakupom sprzyjają rekordowo tanie kredyty hipoteczne.

Z powodu niskich stóp procentowych banki obniżają stawkę WIBOR. Po marcowej aktualizacji stóp procentowych wynosi ona 1,65 proc. Niższy WIBOR przekłada się na niższe oprocentowanie kredytów.

Wkład i cena

-  Dzięki temu średnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych z wysokim wkładem własnym wynosi tylko 3,46 proc., a tych z minimalnym - 3,65 proc. Niższe już pewnie nie będzie, chyba że banki niespodziewanie zaczną redukować marże - mówi gazecie Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander Advisors.

Gazeta zauważa, że niższe są też marże banków. Średnia wynosi obecnie ok. 1,75 proc.

Kolejne rekordy

Z dobrej sytuacji na rynku kredytowym korzystają deweloperzy. Jak pisze “Rzeczpospolita”, na rynku nowych mieszkań padają kwartalne rekordy sprzedaży, a analitycy zastanawiają się, ile jeszcze lokali jest w stanie wchłonąć rynek.

Gazeta przytacza dane firmy Reas, z których wynika, że w I kwartale w sześciu największych miastach w Polsce (w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu, w Poznaniu, Trójmieście i Łodzi) deweloperzy sprzedali w sumie 11,5 tys. lokali. To o 2,2 proc. więcej od rekordu, jaki padł na koniec 2014 r.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane