• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Podwyżki dla zarządu, miliony na budynki. NIK z zastrzeżeniami do Lasów Państwowych

NIK krytycznie o Lasach Państwowych Odtwórz: NIK krytycznie o Lasach Państwowych
Foto: commons.wikimedia.org/(CC BY 3.0)/ Stanislaw Szydlo | Video: NIK Foto: NIK krytycznie o Lasach Państwowych | Video: NIK krytycznie o Lasach Państwowych

Przychody Lasów Państwowych spadały, ale wynagrodzenia pracowników i koszty zarządu rosły. Co więcej, mało środków szło na kluczowe inwestycje, a na budynki wydawano miliony - wynika z raportu NIK. Izba podkreśla, że taka gospodarka finansowa stwarza ryzyko nieosiągnięcia podstawowych celów działania Lasów Państwowych: zachowania i ochrony lasów oraz ekosystemów leśnych, a także utrzymania i powiększania upraw i zasobów leśnych. Dodaje jednak, że sytuacja Lasów jest obecnie stabilna.

Jak wskazuje NIK Lasy Państwowe upatrują szans na zwiększenie przychodów w sprzedawaniu coraz to większych ilości drewna. Ale strategia ta nie zawsze okazuje się skuteczna, bo np. w latach 2011-2013 mimo zwiększenia ilości sprzedanego drewna o 6,5 proc., przychody ze sprzedaży spadły o - 3,8 proc.  W roku 2014 przychody ze sprzedaży drewna wzrosły głównie dzięki wyższej cenie za metr sześcienny oraz dzięki po raz kolejny zwiększonej wycince drzew.

Podwyżki dla zarządu

Mimo spadku przychodów w latach 2011-2013 Lasy Państwowe sukcesywnie zwiększały koszty zarządu, w tym koszty wynagrodzeń, które od 2010 r. wzrosły o ponad 26 proc. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Lasach Państwowych wzrosło o ponad 24 proc. - do 6 980 zł (w Dyrekcji Generalnej o blisko 29 proc. - do kwoty 11 133 zł), niemal dwukrotnie przewyższając wzrost wynagrodzeń w administracji publicznej i gospodarce narodowej oraz w sektorze prywatnym.  W 2014 r. płace w Gospodarstwie Leśnym wzrosły o kolejne 3,5 proc. (w sumie od 2010 r. - już o 29,2 proc.). Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Lasach Państwowych w roku 2014 wyniosło 7 229 zł.

NIK ustaliła również, że środki przeznaczone na inwestycje w Lasach Państwowych były relatywnie wysokie, stanowiły ponad 15 proc. wszystkich wydatków i przekraczały w badanym okresie o 11-20 proc. wielkość środków przeznaczonych na hodowlę i ochronę lasów. Dynamika nakładów inwestycyjnych, w porównaniu z 2010 r. wykazywała tendencję wzrostową i wynosiła od ponad 206 proc. w 2011 r. do ponad 245 proc. w roku 2013. Środki przeznaczane przez Lasy Państwowe na ochronę i hodowlę lasów, a więc nakłady kluczowe dla zachowania i ochrony lasów oraz ekosystemów leśnych, a także na utrzymanie i powiększanie zasobów i upraw leśnych, stanowiły w badanym okresie zaledwie 13 proc. kosztów ogółem i były ponad trzykrotnie niższe od kosztów ogólnego zarządu.

Najpierw ocena, potem inwestycje

Najwyższa Izba Kontroli wskazuje na konieczność poprzedzania procesów inwestycyjnych oceną ich ekonomicznej racjonalności. Ma ona szczególne znaczenie w przypadku takich nakładów, jak np. nakłady na budynki, które w badanym okresie przekroczyły pół miliarda (569 mln zł, z czego na budynki mieszkalne - 227,2 mln zł). Niestety dynamika wzrostu środków przeznaczanych przez Lasy Państwowe na ochronę i hodowlę lasu była w badanym okresie wyraźnie niższa od dynamiki wzrostu wydatków inwestycyjnych. Zastrzeżenia NIK dotyczą też utrzymywania w strukturze Lasów Państwowych zakładów, których działalność nie znajdowała uzasadnienia ani z punktu widzenia realizacji zadań Lasów Państwowych, ani rachunku ekonomicznego.

Ostatecznie, obecną sytuację finansową Lasów Państwowych, przy wszystkich przedstawionych zastrzeżeniach, Izba ocenia jako dobrą i stabilną. "Jednak Lasy powinny rozwiązać wskazywane przez  NIK problemy, chcąc zrealizować w dłuższej perspektywie czasowej podstawowe cele, jakimi są  zachowanie i ochrona lasów oraz ekosystemów leśnych, a także utrzymanie i powiększanie zasobów i upraw leśnych" - wskazuje Izba.

Odpowiedź LP

Odnosząc się do raportu NIK rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska powiedziała PAP, że jeśli chodzi o zarobki pracowników LP trzeba wziąć pod uwagę, że jeszcze nie tak dawno należały one do jednych z najniższych w kraju. Ponadto jak dodała, zatrudnienie w LP nie zmienia się, tymczasem ze względu na wzrost pozyskania drewna oraz realizację kolejnych projektów, m.in. unijnych, ich pracownicy mają więcej zadań do wykonania. - Z tego powodu zapadła decyzja, by podnieść naszym pracownikom wynagrodzenia - powiedziała.

Rzeczniczka odpierała też inne zarzuty Izby, m.in. dotyczące wzrostu pozyskania drewna. Jak wskazała, związane jest to z planami, które są ustalane raz na 10 lat przez ministra środowiska. - Jest to decyzja odgórna. Po wojnie nasadzono dużo drzewostanów i obecnie nastał ich wiek rębności. To z tego wynika wzrost pozyskania drewna, który odnotowywany jest od kilkunastu lat i będzie nadal postępował - podkreśliła.

Z kolei odnosząc się do zarzutów dotyczących wzrostu inwestycji poczynionych przez Lasy Państwowe Malinowska zwróciła uwagę, że na tę kwestię należy patrzeć szerzej. - Rok 2011 był rekordowy pod względem cen drewna, dlatego postanowiliśmy zainwestować w drogi i budynki. Na część poczynionych inwestycji nie możemy jednak patrzeć pod kątem rachunku ekonomicznego, gdyż jesteśmy do nich zobowiązani - powiedziała. Wskazała tu m.in. budowę dróg przeciwpożarowych. - Jesteśmy zobowiązani do tego, aby zapewnić odpowiednią gęstość dróg przeciwpożarowych, niezależnie od tego czy mamy przychody czy też nie. Po prostu część naszych inwestycji jest wymagana przepisami prawa - zaznaczyła.

- Do inwestycji zaliczane są też środki unijne, które pozyskujemy na kilka ogromnych projektów na skalę europejską, m.in. mała retencja górska i nizina czy projekt poligonowy - dodała.

Malinowska wskazała też, że zastrzeżenia LP do opublikowanego raportu zostały już przesłane do NIK. Nie wiadomo jednak czy zostaną one uwzględnione.

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe jest państwową jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której podstawowym zadaniem jest prowadzenie trwale zrównoważonej gospodarki leśnej w powierzonych w zarząd lasach Skarbu Państwa. LP zarządzają lasami i gruntami obejmującymi 1/4 powierzchni Polski, w tym większością lasów należących do Skarbu Państwa, a także gospodarstwami rybackimi, niektórymi tartakami i składnicami drewna, leśną bazą szkoleniowo-wypoczynkową. Głównym źródłem przychodów LP są przychody ze sprzedaży drewna z lasów Skarbu Państwa, którymi zarządzają. Sprzedaż tego surowca kształtuje się na poziomie 34 mln m3 rocznie i zapewnia 90 proc; udział w krajowym rynku drzewnym.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (16)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
pidzma
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
kiepskasprawa
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
STAB
Jeśli mogę coś zasugerować coś co dotyczy lasów Państwowych?
Zwiększenie ilości koszy na śmieci. Może nie duży monitoring. Organizowanie częściej dni sprzątania. Jeśli zatrudnienie sprzątających będzie zbyt duże, niech robią to częściej uczelnie.
Edukacja ludzi o dbanie terenów zielonych.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Jack Torrance
To jest rzeczywistość pod rządami PO-darcie publicznej kasy na lewo i prawo...byleby do jesieni i trzeba ukarać tych kombinatorów odbierając im władzę.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Zdzichu123
kręcą lody bo państwowe sobie podwyżki a ludziom grosze bo podobno nie ma na podwyżki rozp. to towarzystwo i nie potrzebne referendum !
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
piotr_sadowski
Kole w oczy to, że zarząd dostał podwyżki. Nie przeszkadza mi to jakoś w sytuacji kiedy firma dobrze prosperuje i daje dochód. Ile jest takich"firm", które ledwo zipią ale zarząd, prezesostwo mają się bardzo bogato.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
denm
Przecież ona nie prosperuje dobrze. Jest źle, ale stabilnie, jak to ostatnio mawiają.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane