• rozwiń

Z tych stron lepiej nie korzystać. UOKiK ostrzega

Z tych stron lepiej nie korzystać. UOKiK ostrzega
Foto: Shutterstock Foto: Nieuczciwe strony ogłoszeniowe

UOKiK ostrzega: ale-gratka.pl, bez-posrednikow.pl, ofertynet.com.pl, ale-gratka.com, alegratka.eu, top-gratka.pl – te strony mogą powodować znaczne straty dla klientów. To pierwszy przypadek, w którym Urząd korzysta z ostrzeżenia konsumenckiego.

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów docierają sygnały dotyczące niezgodnych z prawem praktyk, właściciela firmy Invest-Net w Warszawie. Przedsiębiorca prowadzi strony internetowe: ale-gratka.pl, bez-posrednikow.pl, ofertynet.com.pl, ale-gratka.com, alegratka.eu, top-gratka.pl, poprzez które przyjmuje od konsumentów zlecenia na umieszczanie ogłoszeń dotyczących ich nieruchomości na współpracujących portalach.


Na czym polega praktyka?

Aby zamówić powyższą usługę, konsument musi wejść na jedną ze stron przedsiębiorcy, wypełnić formularz zgłoszeniowy, zaakceptować regulamin i wybrać przycisk „Zgłoś ofertę”. Po umieszczeniu ogłoszenia, zgodnie z informacjami zawartymi na stronie, ma nastąpić bezpłatny 3-miesięczny okres testowania usługi. Konsumenci nie są jednak informowani w należyty sposób, że po trzech bezpłatnych miesiącach usługa staje się odpłatna (opłata za każdy kolejny miesiąc wynosi ok. 500 zł).

Klienci dowiadują się o tym dopiero z otrzymywanych wezwań do zapłaty. Co więcej, nie mają możliwości natychmiastowej rezygnacji z usług, ponieważ ustalony przez właściciela okres wypowiedzenia wynosi od jednego do trzech miesięcy w zależności od umowy.

Oznacza to, że maksymalny koszt usługi może wynieść nawet 1 500 zł. Wezwania skierowane przez przedsiębiorcę w większości przypadków nie mają jednak mocy prawnej, bowiem skuteczne zawarcie umowy przez internet następuje jedynie w sytuacji, gdy przycisk służący do zgłoszenia zamówienia opatrzony jest jednoznaczną informacją o tym, że zawierana umowa będzie odpłatna.

Ostrzeżenie konsumenckie UOKiK

W związku z tym, że niedozwolone praktyki firmy mogą powodować znaczne straty finansowe i niekorzystne skutki dla szerokiego kręgu konsumentów, UOKiK zdecydował o wydaniu ostrzeżenia.

Urząd zwraca uwagę na to, że:

1. Przycisk na stronach internetowych „Zgłoś ofertę” nie został oznaczony informacją, że dodanie ogłoszenia wiąże się z jakąkolwiek opłatą. Zgodnie z prawem, brak takiej informacji oznacza, że nie doszło do zawarcia umowy. Mimo to firma wysyła konsumentom wezwania do zapłaty, na podstawie których wielu z nich mogło uiścić żądaną kwotę, sądząc, że należy się ona przedsiębiorcy. Ponadto, z uwagi na specyfikę usługi, niedozwolonym warunkiem jest zastrzeganie, że można z niej zrezygnować z zachowaniem okresu wypowiedzenia, który wynosi od jednego do trzech miesięcy.

2. Invest-Net narusza inne obowiązki informacyjne, co w praktyce utrudniało piszącym do UOKiK konsumentom dochodzenie swoich praw, w tym odstąpienie od umowy. Przedsiębiorca: a. nie informuje konsumentów o nazwie swojej firmy; b. nie informuje o łącznej cenie za swoje usługi, czasie trwania umowy, powodach jej wypowiedzenia; c. nie przekazuje klientowi potwierdzenia zawarcia umowy, które musi zostać dostarczone na trwałym nośniku (np. na CD, mailem, SMS-em)

Pierwsze takie ostrzeżenie

Jest to pierwsze ostrzeżenie konsumenckie UOKiK. Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, ostrzeżenia są wykorzystywane w przypadku stwierdzenia przez Urząd szczególnie uzasadnionego podejrzenia stosowania przez przedsiębiorcę nielegalnej praktyki, która może narazić szeroki krąg konsumentów na znaczne straty finansowe lub niekorzystne skutki. Ostrzeżenia będą zamieszczanie na stronie internetowej Urzędu.

Jednocześnie informujemy, że Urząd – poza ostrzeżeniem konsumenckim dotyczącym Invest-Net- niedawno wydał decyzję w sprawie tego przedsiębiorcy. Za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów na przedsiębiorcę nałożono karę w wysokości ponad 21 tys. zł. Decyzja nie jest ostateczna, ponieważ przysługuje od niej odwołanie do sądu.

UOKiK w styczniu nałożył karę m.in. na firmę produkującą masło, w której wykryto nieprawidłowości:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
mfrud42
Niestety od lat na próżno szukać konsekwentnie a głośno wyrażanych ostrzeżeń przed udzielającymi "kredyty bez BIK" itp. I to w społeczeństwie o żałośnie niskim poziomie wiedzy o ekonomii i podstawach prawa.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
wilma44
to jest właśnie Polska. Prokurator powinien zażądać spisu wszystkich zawartych umów i jeśli były zawarte niezgodnie z przepisami dowalić po 21 tys od każdej umowy. Przecież to jawne wyłudzanie pieniędzy !!
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Czesuaff
kiedy to się skończy dorabianie na cudzym garbie.... jak wam ludzie nie wstyd.... oby każdego oszusta spotkała sprawiedliwa kara, martwe dzieci czy rak złośliwy...
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Mapanari
Dlaczego ostrzegają zamiast poinformować obywateli że wszelkie roszczenia finansowe ze strony tych złodziei się nie liczą. Bandytów złapać i do pierdla. A nie tamci sobie dalej kabzy nabijają
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
enigma x
Dobrze, że UOKiK zaczął ostrzegać przed oszustami, bo na prokuraturę i policję raczej trudno liczyć.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
otco
POlicja i prokuratura nie ma teraz czasu zajmować się ochroną obywateli,swoich chlebodawców.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane