• rozwiń

Mandaty karne, wnioski do sądu i ustne polecenia. Niedzielny zakaz uruchomił lawinę kontroli

Niedziele handlowe w 2020 roku Odtwórz: Niedziele handlowe w 2020 roku
Niedziele handlowe w 2020 roku "Źródło: tvn24"

Od dnia wejścia w życie przepisów o ograniczeniu handlu w niedziele i święta inspektorzy skontrolowali ponad 9,9 tysięcy sklepów, które działały w dni objęte zakazem. Stwierdzili, że w 8,5 procent było otwartych wbrew prawu - podał w piątek Główny Inspektor Pracy.

Jak wskazano, inspektorzy pracy przeprowadzili kontrole od 11 marca do 12 września 2018 roku z własnej inicjatywy lub w związku ze zgłoszeniami na telefony dyżurne w Okręgowych Inspektoratach Pracy.

Mandaty karne

"W związku ze złamaniem zakazu handlu nałożyli 295 mandatów karnych na kwotę 324 tys. zł, skierowali 390 wniosków o ukaranie do sądu oraz zastosowali 176 środków oddziaływania wychowawczego" - napisano w komunikacie.

W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości inspektorzy wydali też "4,3 tys. decyzji, skierowali prawie 5,6 tys. wniosków w wystąpieniach oraz 260 poleceń ustnych".

Dodano, że inspektorzy sprawdzili też kolejne 7,7 tys. placówek handlowych stwierdzając, że - zgodnie z obowiązującym prawem - były one zamknięte.

"Łącznie działania kontrolne i sprawdzające PIP objęły prawie 17,7 tys. placówek handlowych, wykazując dość wysoki stopień respektowania przepisów. W realizację tych zadań zaangażowanych zostało ponad 1 tys. inspektorów pracy" - czytamy.

Zakaz handlu

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie 1 marca br., handel w niedziele jest dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca. We wrześniu wszystkie sklepy mogą być otwarte jeszcze w niedzielę 30 września, w październiku - 7 i 28, a w listopadzie - 4 i 25. W grudniu zakaz handlu będzie obowiązywał tylko w jedną niedzielę - 9 grudnia. W pozostałe będzie można zrobić zakupy.

Od 1 stycznia 2019 roku przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele będą zaostrzone - handel będzie dozwolony tylko w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią. Polacy zrobią zatem zakupy w 15 niedziel.

Od 1 stycznia 2020 roku ograniczenie handlu będzie jeszcze większe - zakaz handlu ma obowiązywać we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Ponadto - jak zapisano w ustawie - w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy do godz. 14. Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, placówkach pocztowych.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Bogdannuj5
Kurna do choroby ciasnej... dlaczego nie prosciej zobowiazac Pracodawcow do okreslonej ilosci dni/2-3 weekendow wolnych dla konkretnego pracownika! Dlaczego pracownik handlu na byc uprzywilejowany w porownaniu do innych zawodow czy wrecz sluzb, w tym nawet mundurowych?
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
oset
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Bogdannuj5
18-09-22 12:28:04
Kurna do choroby ciasnej... dlaczego nie prosciej zobowiazac Pracodawcow do okreslonej ilosci dni/2-3 weekendow wolnych dla konkretnego pracownika! Dlaczego pracownik handlu na byc uprzywilejowany w porownaniu do innych zawodow czy wrecz sluzb, w tym nawet mundurowych?
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane