• rozwiń
  • WIG20 2358.30 -0.82%
  • WIG30 2684.55 -0.83%
  • WIG 59865.51 -0.70%
  • sWIG80 10987.58 +0.04%
  • mWIG40 4071.26 -0.59%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Niedziele wolne od handlu

Rewolucja w niedzielnym zakazie. Sprawdź kalendarz handlowy 2019

Faliński o zakazie handlu w niedziele Odtwórz: Faliński o zakazie handlu w niedziele
Faliński o zakazie handlu w niedziele

Najbliższe trzy niedziele są wyłączone z zakazu handlu. To oznacza, że zakupy zrobimy 16, 23 i 30 grudnia. Od stycznia czeka nas jednak zaostrzenie przepisów. Sprawdziliśmy, jak będzie wyglądał handlowy kalendarz w 2019 roku.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca. Zgodnie z nią w 2018 roku handel w niedziele był dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca 2018 roku, choć z wyjątkami.

Do takich wyjątków należy grudzień, w którym zakaz handlu obowiązywał jedynie w ubiegłą niedzielę. Najbliższe trzy - ze względu na kluczowy dla branży handlowej okres przedświąteczny i początek wyprzedaży na przełomie roku - będą z zakazu wyłączone.

Zmiana zasad

Od 1 stycznia 2019 roku przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele będą zaostrzone - handel będzie dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią.

Wyjątkiem jest kwiecień i grudzień, bowiem zakupy zrobimy także w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc (14 kwietnia) oraz dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie (15 i 22 grudnia).

Ponadto, podobnie jak w tym roku, w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy do godz. 14.00.

W przyszłym roku handel będzie także zakazany w następujące święta: Nowy Rok (1 stycznia), Trzech Króli (6 stycznia), Wielkanoc (21-22 kwietnia), Święto Pracy (1 maja), Święto Konstytucji 3 maja, Boże Ciało (20 czerwca), Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia), Wszystkich Świętych (1 listopada), Święto Niepodległości (11 listopada) oraz Boże Narodzenie (25-26 grudnia).

Będzie nowelizacja?

Ustawa w obecnej wersji przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą czy placówkach pocztowych.

Pod koniec listopada, po apelach związkowców z Solidarności, posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji, która doprecyzowuje m.in. jakie placówki pocztowe mogą być wyłączone spod zakazu handlu.

"Z wyłączenia spod zakazu handlu mogą korzystać tylko takie placówki pocztowe, których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych w rozumieniu ustawy" - czytamy w uzasadnieniu.

Jak tłumaczono, chodzi o zablokowanie możliwości "podszywania się" niektórych sklepów pod placówki pocztowe i tym samym korzystania z ustawowego wyłączenia.

W nowelizacji zaproponowano także określenie kręgu osób, z których nieodpłatnej pomocy mógłby korzystać przedsiębiorca, "będący osobą fizyczną, prowadzący handel wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek".

Po zmianie prawa właściciel sklepu mógł korzystać z pomocy: małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma.

Wygaszanie handlu w niedziele

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Shatanka
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane