• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Poradnik tvn24bis.pl

Zakupy w listopadzie. W które niedziele sklepy będą otwarte?

Kto zyskuje a kto traci na niedzielach bez handlu? Odtwórz: Kto zyskuje a kto traci na niedzielach bez handlu?
Kto zyskuje a kto traci na niedzielach bez handlu? "Źródło: tvn24"

To już ostatnie tygodnie z zakazem handlu w takim kształcie. Oznacza to, że podobnie jak w poprzednich miesiącach, także w listopadzie, sklepy będą otwarte w ostatnią niedzielę miesiąca, która wypada 24 listopada.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku.

Zgodnie z nią handel w niedziele w tym roku jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Handel w listopadzie

Za nami już jedna niedziela bez handlu w listopadzie (3 listopada). Zakupów nie zrobimy także w większości sklepów w niedziele 10 i 17 listopada. Ponadto, placówki będą zamknięte także 11 listopada ze względu na Narodowe Święto Niepodległości.

Do końca roku zostały zaledwie cztery handlowe niedziele: 24 listopada, 15 grudnia, 22 grudnia oraz 29 grudnia.
Od 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń - zakaz nie obowiązuje między innymi w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu grozi kara w wysokości od 1 tysiąca do 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Poselski projekt

Pod koniec listopada ubiegłego roku, po apelach związkowców z Solidarności, posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji, która miała doprecyzować między innymi, jakie placówki pocztowe mogą być wyłączone spod zakazu handlu.

Jak tłumaczyli autorzy projektu, chodziło o zablokowanie możliwości "podszywania się" niektórych sklepów pod placówki pocztowe i tym samym korzystania z ustawowego wyłączenia.

W nowelizacji zaproponowano także precyzyjne określenie kręgu osób, z których nieodpłatnej pomocy mógłby korzystać przedsiębiorca, "będący osobą fizyczną, prowadzący handel wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek".

Poselska propozycja utknęła jednak na etapie prac komisji w ramach pierwszego czytania i nie została uchwalona.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane