• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Sklepy otwarte w niedzielę, potem długa przerwa

Premier Morawiecki o zakazie handlu w niedziele Odtwórz: Premier Morawiecki o zakazie handlu w niedziele
Premier Morawiecki o zakazie handlu w niedziele "Źródło: tvn24"

W niedzielę 28 kwietnia sklepy będą otwarte. Większych zakupów nie zrobimy natomiast w pierwsze trzy niedziele maja.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Początkowo sklepy były otwarte - co do zasady - w dwie niedziele w miesiącu, pierwszą i ostatnią.

W 2019 roku handel jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Niedziele handlowe - ostatnie niedziele miesiąca

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje, m.in. w cukierniach, lodziarniach, w kwiaciarniach, sklepach z prasą, kawiarniach, na stacjach paliw płynnych.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Nie będzie więcej handlowych niedziel

Na początku lutego premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd "dokonuje przeglądu" działania ustawy ograniczającej niedzielny handel, co było odbierane jako zapowiedź zmian przepisów. W marcu szef rządu precyzował dodawał w w "Faktach po Faktach" w TVN24: - Jednym z celów, takim cichym marzeniem było to, żeby polskie małe sklepy rosły w siłę. Pierwsze analizy pokazują, że niekoniecznie tak się stało.

Kwestię propozycji złagodzenia obostrzeń najprawdopodobniej zamknął jednak raport przygotowany w resorcie przedsiębiorczości i technologii. Wynika z niego, że resort "nie rekomenduje" zmian w modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedziele.

W sejmowej zamrażarce utknęła także propozycja dotycząca ograniczenia możliwości otwierania sklepów w niedziele jako placówek pocztowych.

ZOBACZ TEŻ >> Czy można wziąć urlop na żądanie w majówkę? Prawnik wyjaśnia

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane