• rozwiń

Temat: Gospodarka

Zyta Gilowska nie żyje

Lewandowski: Zyta Gilowska była niezwykle kompetentna "Źródło: tvn24"

Nie żyje profesor Zyta Gilowska. Była ministrem finansów i wicepremierem w czasach pierwszych rządów Prawa i Sprawiedliwości. Do 2013 roku była również członkiem Rady Polityki Pieniężnej. Miała 66 lat.

Zyta Gilowska zmarła we wtorek w nocy. Od wielu lat zmagała się z chorobą serca. Rodzina Zyty Gilowskiej zdecydowała, że msza pogrzebowa odbędzie się w poniedziałek o godz. 13. w kościele NMP Matki Kościoła w Świdniku. Tuż po mszy na pobliskim cmentarzu odbędzie się pogrzeb.

Polityk

Gilowska była wicepremierem i ministrem finansów w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Powierzenie Gilowskiej na początku 2006 roku funkcji w rządzie PiS było dużym zaskoczeniem, gdyż wcześniej była ona ważnym politykiem Platformy Obywatelskiej; sprawowała nawet funkcję wiceprzewodniczącej PO, z partii tej odeszła w maju 2005 r.

W 2007 Gilowska zdobyła po raz kolejny mandat poselski, tym razem z list PiS. Jednak już na początku 2008 r. zrezygnowała z mandatu, jak wówczas informowano, powodem takiej decyzji były względy zdrowotne.

Gilowska była członkiem RPP od 16 lutego 2010 roku. Decyzję o powołaniu jej do składu RPP ogłosił prezydent Lech Kaczyński. W październiku 2013 roku Zyta Gilowska złożyła z powodów zdrowotnych rezygnację, która przyjął prezydent Bronisław Komorowski odwołując ją ze stanowiska RPP 4 października 2013 roku.

Profesor i wykładowca

Zyta Gilowska była profesorem nauk ekonomicznych. Ukończyła Uniwersytet Warszawski. Była absolwentką Wydziału Ekonomii Politycznej Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczyła w wydarzeniach marcowych, usunięto ją z uczelni w marcu 1968 r. i ponownie przyjęto na studia pod koniec czerwca 1968 r.

Gilowska habilitowała się na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2001 była profesorem zwyczajnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, autorką ponad 200 publikacji naukowych z zakresu finansów publicznych. Była również członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane