• rozwiń
  • WIG20 2233.88 0.00%
  • WIG30 2531.73 +0.01%
  • WIG 58861.15 +0.19%
  • sWIG80 11608.76 +0.32%
  • mWIG40 3750.73 +0.10%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:31

Dostosuj

Nie będzie megafuzji Orlenu, Lotosu i PGNiG? "Powinna wyjść od zainteresowanych"

Nie będzie megafuzji Orlenu, Lotosu i PGNiG? "Powinna wyjść od zainteresowanych"

MSP nie prowadzi obecnie żadnych prac analitycznych dotyczących konsolidacji spółek pozostających w nadzorze skarbu państwa z obszaru ropy i gazu - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister skarbu państwa Henryk Baranowski.

Baranowski odpowiadał na pytanie posła Tadeusza Aziewicza (PO) w sprawie zamiaru połączenia GK Lotos, PKN Orlen i PGNIG.

To powinna być uzasadniona decyzja

- Inicjatywa wszelkiego rodzaju procesów konsolidacyjnych powinna wychodzić od zainteresowanych podmiotów i ich akcjonariuszy oraz powinna być uzasadniona prognozowanymi efektami synergii, pozytywnymi skutkami na rynku pracy oraz wspieraniem lokalnych społeczności - podkreślił Baranowski.

Dodał też, że w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski "niezbędne" jest utrzymanie posiadanego przez skarb państwa pakietu akcji spółek PGNiG, PKN Orlen i GK Lotos "co najmniej na poziomie pozwalającym na władztwo korporacyjne skarbu państwa".

W środę minister skarbu Dawid Jackiewicz powiedział, że resort analizuje "liczne sektory pod kątem ewentualnych fuzji, ale żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły, również w przypadku spółek paliwowych". - Nic też nie powinno się wydarzyć w najbliższych miesiącach - powiedział.

W połowie stycznia minister Jackiewicz informował, że MSP rozpoczęło wstępne prace analityczne nad pomysłem łączenia PKN Orlen, Lotosu i PGNiG. Mówił wtedy, że resort rozważa różne scenariusze łączenia spółek paliwowych, ale nie chciał przesądzać, w jakiej formie i konfiguracji, i w czy w ogóle mogłoby dojść do tego połączenia.

Połączenie Orlenu, Lotosu i PGNiG w różnych konfiguracjach. Jak reagują inwestorzy?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane