• rozwiń

Taka moneta to unikat. Kwadratowa "piątka" już w obiegu

Taka moneta to unikat. Kwadratowa "piątka" już w obiegu
Foto: NBP Foto: Moneta ma wymiary 40 mm na 40 mm

Z okazji 250. rocznicy założenia Mennicy Warszawskiej, Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monetę kolekcjonerską w kształcie kwadratu i nominale 5 złotych. W obiegu będzie ich zaledwie 35 tys. sztuk. Ich sprzedaż rozpoczęła się w środę.

Moneta ma wymiary 40 mm na 40 mm. Wykonano ze srebra, a jej waga to 28 gram.

Co na monecie?

Wkomponowano w nią wizerunek 5-złotowej monety obiegowej. Na rewersie znajdziemy popiersie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, z inicjatywy którego w 1766 roku powstała Mennica Warszawska. Jej utworzenie było częścią wprowadzanej wtedy reformy monetarnej. Niestety w wyniku III rozbioru polski zamknięto ją, a zasoby trafiły do skarbu pruskiego. Odrodzenie Mennicy nastąpiło 15 lat później po powstaniu Księstwa Warszawskiego.

Na monecie widzimy również wizerunek podstawowej maszyny menniczej tych czasów tzw. balansjerki. Po obu stronach widniejącego wizerunku 5-złotówki jest maksyma "Pro Fide, Grege Et Lege", co oznacza "Za wiarę, lud i prawo". Te same słowa widniały na medalu sławiącym wznowienie przez króla Orderu Orła Białego.

Awers zdobi widok Zamku Królewskiego oraz postać Minerwy, bogini sztuki i rzemiosła, a także patronki mincerzy.

Można nią płacić, choć się nie opłaca

Sprzedaż monety rozpoczęła się 30 marca. Powstanie ich tylko 35 tys. sztuk, a jej cena to 190 złotych. Wartość rynkowa monety przekracza wielokrotnie jej wartość nominalną. Mimo tego jest ona traktowana jako prawny środek płatniczy w Polsce, co oznacza, że możemy nią zapłacić w sklepie.

Kolejna emisja monet kolekcjonerskich planowana jest na 4 kwietnia. Do obiegu zostanie wprowadzona moneta "Legia Warszawa", trzecia z serii "Polskie Kluby Piłkarskie".

Zobacz. NBP odświeża banknot o nominale 200 zł. Po 2017 roku będzie też banknot 500 złotych

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
vagabond
Śmiech na sali! Te kolekcjonerskie srebrne monety tak naprawdę nigdy nie będą warte więcej niż srebrny złom! Już o wiele lepszą inwestycją są monety bulionowe z czystego srebra ponieważ ich cena tak nie odbiega od ceny złomu.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Piotru70
Mogę sam otworzyć mennicę i produkować 5-złotówki za 190 złoty? Przecież to jest złodziejstwo. Drukują i wybijają sobie walutę i sprzedają po ile chcą.
  • 3
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
yogi47
Raczej koszyka w supermarkecie tym nie odblokuje się:) Ciekawe, ile okrągłych "piątek" trzeba było wydać na zrobienie czegoś takiego...
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane