• rozwiń

Tąpnięcie w zagranicznych inwestycjach. Bank centralny: winna była jedna transakcja

Balcerowicz: inwestycje spadły do najniższego poziomu od 20 lat Odtwórz: Balcerowicz: inwestycje spadły do najniższego poziomu od 20 lat
Balcerowicz: inwestycje spadły do najniższego poziomu od 20 lat "Źródło: tvn24"

Zagraniczne inwestycje bezpośrednie w 2017 roku w Polsce spadły o 44 procent do poziomu 34,7 miliarda złotych - podał w raporcie Narodowy Bank Polski.

"Spadek ten wynikał w dużej mierze z pojedynczej dużej dezinwestycji inwestora zagranicznego dokonanej w sektorze bankowym" - wyjaśnił bank centralny. Chodzi o przejęcie z rąk włoskiego UniCredit udziałów w Banku Pekao SA przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń i Polski Fundusz Rozwoju.

Największy napływ inwestycji

Według NBP największy napływ inwestycji odnotowano z Niemiec (12,8 mld zł) i Luksemburga (12,4 mln zł), natomiast najwięcej kapitału odpłynęło do Włoch (-8,4 mld zł) i Niderlandów (-7,2 mld zł).

"Duży napływ kapitału z Luksemburga i odpływ do Niderlandów wiązał się ze zmianą właściciela dużej polskiej spółki związanej z handlem internetowym. Spadek udziału włoskiego kapitału wynikał z wycofania się włoskiego inwestora bezpośredniego z jednego z największych polskich banków. Napływ kapitału z Niemiec to podobnie jak w poprzednich latach przede wszystkim reinwestowane zyski" - napisano.

Nowe inwestycje

Z danych NBP wynika, że w 2017 roku wartość nowych inwestycji tzw. greenfield (realizowanych od podstaw - red.) wyniosła 45,3 mld zł, na poziomie porównywalnym z latami 2011-2014, lecz niższym niż w ostatnich dwóch latach, gdy nowe inwestycje wyniosły ponad 60 mld zł.

NBP podał, że wartość transakcji z tytułu polskich inwestycji bezpośrednich za granicą w 2017 roku wyniosła 10,4 mld zł wobec 45,7 mld zł w 2016 roku.

"Tak znaczny spadek wartości transakcji polskich inwestorów bezpośrednich za granicą wynikał przede wszystkim z wyjątkowo wysokiej wartości transakcji związanych ze zmianami struktury aktywów funduszy inwestycyjnych w 2016 roku" - napisano.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
graffiti50
przecież każdy widzi jak siada gospodarka
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane