• rozwiń

Operacja wymagała "całkowitej dyskrecji". Około 100 ton złota sprowadzono do Polski

Około 100 ton złota sprowadzono do Polski Odtwórz: Około 100 ton złota sprowadzono do Polski
Około 100 ton złota sprowadzono do Polski

Narodowy Bank Polski poinformował w poniedziałek, że do kraju z Banku Anglii zostało sprowadzone około 100 ton polskiego złota. - Wartość sprowadzonego kruszcu to 18,3 miliarda złotych - powiedział na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

- Operacja przenoszenia złota była bardzo skomplikowana, wymagała pracy kilkuset pracowników NBP o wysokich kwalifikacjach. Cała operacja została między innymi wykonana drogą lotniczą, poprzez lotniska w Poznaniu i Warszawie. Cały proces wymagał szczegółowego przygotowania i zachowania całkowitej dyskrecji - powiedział Glapiński.

Prezes dodał, że w realizację zadania było zaangażowanych wiele osób reprezentujących Narodowy Bank Polski, policję, Straż Graniczą, Porty Lotnicze, firmy lotniskowej obsługi naziemnej, a także Bank Anglii, firmę transportującą oraz policję brytyjską.

Rezerwy złota

- Złoto jest niepodważalną i trwałą wartością. Osiągnęliśmy poziom średni, jeśli chodzi o rezerwy w złocie europejskich banków centralnych. Nie będziemy nim obracać, myślimy jako o trwałej rezerwie. Mamy kilkanaście miejsc w Polsce, które odgrywają rolę skarbca, gdzie nasze rezerwy są bezpieczne. Wartość sprowadzonego kruszcu to 18,3 miliarda złotych - dodał prezes NBP.

Glapiński wskazał, że zakupy złota wynikają z wyjątkowo dobrej sytuacji gospodarczej i stałego przyrostu rezerw dewizowych - o ponad 30 miliardów euro w ciągu ostatnich pięciu lat.

- Zakup złota pozwolił więc nie tylko zwiększyć strategiczny bufor bezpieczeństwa finansowego kraju, ale także zbliżyć NBP pod względem udziału złota w rezerwach dewizowych do średniej w bankach centralnych na świecie - 10,5 procent - dodał.

Glapiński powiedział, że 123 tony nadal trzymane są w Anglii, a całość złota warta jest 42,3 mld zł.
Prezes NBP poinformował także, że sprowadzenie złota w tym momencie nie jest związane z brexitem.

Cytowany w komunikacie szef polskiego banku centralnego zwrócił uwagę, że "w roku, w którym świętujemy stulecie polskiego złotego, jako fundamentu siły gospodarczej naszego kraju, udało się zwiększyć strategiczne rezerwy złota i podjąć działania w celu repatriacji znacznej części polskiego złota do kraju".

"Realizując nasze konstytucyjne, ustawowe i po prostu patriotyczne zobowiązanie nie tylko budujemy siłę gospodarczą państwa polskiego, ale też tworzymy rezerwy, które będą strzegły jego bezpieczeństwa finansowego. Taki jest światowy trend, ale także oczekiwanie polskiego społeczeństwa" - dodał.

Wzrost zasobów

Narodowy Bank Polski w lipcu poinformował, że w latach 2018-2019 zasoby złota NBP wzrosły o 125,7 ton, do 228,6 ton. "25,7 ton złota NBP kupił w roku 2018. Dzięki zakupom zrealizowanym w ostatnich 12 miesiącach, za kadencji prof. Adama Glapińskiego, NBP przesunął się z 34. na 22. pozycję wśród banków centralnych na świecie i z 15. na 11. miejsce w Europie, wyprzedzając wszystkie kraje regionu" - podali przedstawiciele banku.

Bank centralny przekazał, że złoto NBP jako składnik oficjalnych aktywów rezerwowych, spełnia międzynarodowe standardy czystości i ma postać sztab London Good Delivery.

Dla upamiętnienia procesu sprowadzenia zasobów złota do Polski NBP wyemituje w grudniu okolicznościową złotą monetę w kształcie sztabki.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (20)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
elstudento
Wiadomo jest, że rząd Wielkiej Brytanii pobrał sobie 11 ton z polskiego złota i zaliczył to w poczet utrzymania polskich wojsk walczących na terenie Wielkiej Brytanii a także na cywilne potrzeby Polaków.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
sztandi
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
dgen
Jak to ?!
Mamy drugą Grecję i Wenezuelę, rozdawnictwo - a PIS w dwa lata dokupił prawie 130 ton złota ?
Co na to KE, PE, ONZ i pan Timmermans ?
  • 2
  • 9
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane