• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

NBP odpowiada agencji S&P. "Polska gospodarka ma silne fundamenty i jest stabilna"

Agencja Standard & Poor's obniża rating Odtwórz: Agencja Standard & Poor's obniża rating
Foto: CC BY-ND NBP/Flickr | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Narodowy Bank Polski odpowiada na zmianę ratingu przez S&P | Video: Agencja Standard & Poor's obniża rating

Polska gospodarka charakteryzuje się silnymi fundamentami i dużą stabilnością makroekonomiczną, wzrost gospodarczy jest stabilny i zbliżony do potencjalnego tempa wzrostu ­- podkreślił w poniedziałek Narodowy Bank Polski w komunikacie wydanym w związku z obniżeniem przez agencję S&P ratingu Polski.

Bank centralny zaznaczył, że "deficyt na rachunku bieżącym zmniejszył się w ostatnich latach, a rezerwy dewizowe NBP pozostają na wysokim poziomie".

NBP przypomniał, że konsolidacja fiskalna w ostatnich latach doprowadziła do zdjęcia z Polski procedury nadmiernego deficytu w 2015.

Zaznaczono, że RPP w opinii do projektu budżetu na 2016 r. uznała, że nie prowadzi on do wzrostu nierównowagi finansów publicznych w 2016 r., a "deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych do PKB ukształtuje się na poziomie zbliżonym do założonego w ustawie, czyli 2,8 proc."

Niezależność NBP

Jednocześnie NBP przypomniał, że w tej samej opinii RPP zwróciła uwagę, iż "przewidziane w projekcie budżetu zmiany w polityce fiskalnej mogą utrudniać utrzymanie deficytu na właściwym poziomie w następnych latach". Może to jednak nie nastąpić, jeśli "pojawią się nowe, stabilne źródła dochodów budżetowych".

"Obserwowana deflacja ma charakter przejściowy powodowany czynnikami zewnętrznymi i nie ma dotychczas negatywnych skutków dla wzrostu i równowagi gospodarczej. NBP przewiduje stopniowy wzrost inflacji w nadchodzącym roku" - czytamy w komunikacie.

"Właściwa realizacja polityki pieniężnej i tym samym odpowiedniej polityki gospodarczej może być realizowana tylko w warunkach pełnej niezależności banku centralnego. RPP w obecnym składzie kontynuowała politykę bezpośredniego celu inflacyjnego i nie stosowała niekonwencjonalnych instrumentów polityki pieniężnej. Wypowiedzi wybranych przez Senat członków RPP oraz kandydatów do RPP zgłoszonych przez posłów nie wskazują na chęć zmiany dotychczasowej strategii prowadzenia polityki pieniężnej" - głosi komunikat.

Zrównoważona polityka

Jednocześnie w komunikacie NBP zwrócił uwagę, że "prowadzenie zrównoważonej polityki gospodarczej, w tym efektywnej polityki pieniężnej, jest możliwe jedynie przy zachowaniu stabilności sektora finansowego, którego główną część stanowi sektor bankowy", obecnie "dobrze skapitalizowany i zarządzany".

NBP zapowiedział zarazem, że będzie "przeciwdziałał rozwiązaniom mogącym wywierać negatywny wpływ na wzrost akcji kredytowej oraz bezpieczeństwo środków zgromadzonych przez obywateli na rachunkach bankowych, a tym samym - w ostatecznym rozrachunku - podważające podstawy zrównoważonego wzrostu gospodarczego Polski".

Zaznaczył też, że "należy poszukiwać takich rozwiązań problemu hipotecznych kredytów walutowych, które nie naruszą stabilności sektora finansowego i możliwości prowadzenia zrównoważonej polityki gospodarczej".

Piątkowe zmiany

Przypomnijmy, że w piątek agencja ratingowa Standard&Poor's obniżyła długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus". Perspektywa ratingu jest negatywna.

Zdaniem agencji zagrożona jest realizacja założeń budżetowych przedstawionych przez rząd. Według S&P dług do PKB w 2016 roku wzrośnie do 3,2 proc. PKB. Agencja w argumentacji wskazała również, że rząd przyjął zbyt optymistyczne prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego. Zdaniem agencji PKB w 2016 roku wyniesie 3,4 proc., a nie - jak prognozuje rząd - 3,8 proc., a w 2017 PKB obniży się do 3,3 proc., w 2018 do 3,2 proc.

Drogą S&P nie podążyły jednak pozostałe agencje.

W piątek swoją ocenę wydała również agencja Fitch, która utrzymała rating Polski na dotychczasowym poziomie A- oraz A (odpowiednio dla zobowiązań w walutach obcych i w walucie krajowej) z perspektywą stabilną. Natomiast agencja Moody’s, mimo wskazania 15 stycznia jako możliwej daty ogłoszenia oceny ratingowej Polski, nie przedstawiła swojego komunikatu.

Co to jest rating?

Standard & Poor's, to właśnie obok Fitch Ratings i Moody's najważniejsza agencja ratingowa na świecie.

Cały świat na podstawie ich ocen decyduje bowiem komu i za ile można pożyczyć pieniądze. Ewentualnie komu najlepiej nie pożyczać. To właśnie istota ratingu, czyli oceny wiarygodności kredytowej.

Rating jest przyznawany zarówno bankom, spółkom i państwom. Ocena tych ostatnich realnie przekłada się na jego atrakcyjność gospodarczą.

Zobacz. Jak czytać ratingi?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (18)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
karkadiusz
Możemy podziękować byłemu estabilishmentowi z PO, KOD i wszystkim pożytecznym inaczej za ich działania kompromitujące wolne demokratyczne Państwo dla własnych politycznych celów.
 • 0
 • 5
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Xymeon
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
turwal
Czy wiesz co to jest rating????
Jak należy czytać rating i w jaki sposób jest konstruowany???
Proponuję żebyś poczytał a później pisał.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
AnonimW
Ewidentnie stary kawaler straszy zagranicznych inwestorów a Maliniak to tylko potwierdza swoimi podpisami. Dzielą polaków, szukają wyimagowanych wrogów, scielą se łóżka na dluge lata. Ciemny lud dostanie 500 i ma być to koszt ich władzy.
 • 6
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane