• rozwiń

Co z cenami w sklepach? NBP: konsumenci przewidują niewielki wzrost cen

Co z cenami w sklepach? NBP: konsumenci przewidują niewielki wzrost cen
Foto: wikimedia.org (CC BY-SA 3.0)/ Vladimir Kirakosyan Foto: NBP: Konsumenci przewidują niewielki wzrost cen

Konsumenci ankietowani przez GUS w I połowie maja przewidują, że w kolejnych 12 miesiącach ceny wzrosną w niewielkim stopniu - wynika z opublikowanych we wtorek przez Narodowy Bank Polski miesięcznych danych na temat oczekiwań inflacyjnych konsumentów.

"Wskaźnik oczekiwań, czyli różnica między odsetkiem respondentów oczekujących, że ceny będą rosły szybciej niż obecnie, a sumą odsetków respondentów oczekujących, że ceny będą rosły wolniej niż obecnie, pozostaną bez zmian lub będą spadały, wyniósł -39 pkt proc. (wobec -35 pkt proc. miesiąc wcześniej)" - podaje NBP w komunikacie.

Co dalej?

Bank dodaje, że "wyniki kwantyfikacji danych uzyskanych z sondażu przeprowadzonego przez GUS w I połowie maja wskazują, że przewidywany przez respondentów średni wskaźnik inflacji konsumenckiej w kolejnych 12 miesiącach nadal jest bliski zera (0,19 proc. wobec 0,20 proc. miesiąc wcześniej)".

NBP wyjaśnia zarazem, że w procedurze kwantyfikacyjnej oczekiwań, tłumaczącej subiektywne odczucia ankietowanych na język oficjalnych statystyk inflacji zakłada się, że postrzegana przez respondentów zmiana cen w ostatnich 12 miesiącach jest równa wskaźnikowi inflacji CPI dostępnemu w okresie badania ankietowego.

Narodowy Bank Polski przypomina, że regularnie bada oczekiwania inflacyjne nie tylko konsumentów, ale także przedsiębiorstw, analityków finansowych i zawodowych prognostów. Są one jednym z punktów odniesienia przy podejmowaniu decyzji z zakresu polityki pieniężnej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
takbir27
Niewielka podwyżka to jest jak ktoś kupuje miesięcznie 1 produkt... Gdy tych produktów jest powiedzmy 100, wówczas nawet 5 groszowa podwyżka każdego produktu zaczyna być odczuwalna wśród tych, którzy liczą każdy grosz.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
nero21
opona 26 cali do roweru przed dobrą zmianą 18-19 zł dziś 32-35 zet.....wątróbka drobiowa przed 3 zł za kilo dziś..4,50...nawet listy na poczcie są droższe,pierogi mrożone przed..5,60 zł za kilo dziś 7,50 zet
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane